Като бях малка, бях много оригинална в купуването и изработването на подаръци. Спомянм си някои от тях и смятам, че са били много интересни, полезни и запомнящи се. Дъска за рязане на баба, която лично бях обрисувала с цветни моливи; собственоръчно правен календар; картички, които бяха обсипани с рисунки, мъниста, бяха шити, пошити, лепени и т.н., свещички с букви, изписващи пожелание..в първи курс бях подарила малки стръкчета марихуана, засадени в черупки от яйца на едни колеги. Бях намерила стръкчетата до някакъв блок в Студентски, то там какво ли няма…
И дали защото имам по-малко време, дали защото вече съм възприела правилото, че подаръкът трябва да е нужна, полезна, използваема и смислена вещ (чувство, преживяване), напоследък не мога да избирам такъв почти за никого, защото не мога да преценя от какво има нужда един човек, освен от любов, де. Не, не съм щастлива от тоя факт и най-често минавам номера с билет за театър, собственоръчно направен сладкиш или бонбони или саксия. Понякога ми се получава, понякога не.
То не че е лошо някой да получи торта от мен, неее, никак не е 🙂
Но не винаги имам време и понякога си мисля, че хората ще си кажат „Абе на тая Ваня само торти са й в главата„. Грешат. Имам и бонбони в главата и чат пат се сещам да полея цветята и да погледна любовно котката и Тодор.
Тези подаръчни обяснения са част от причината да „създам“ този своенравен подарък. Другата е причина е чисто егоистична и ето каква е тя:
Редовно си правим салата, която уж съм си наумила, че трябва да поръсвам с разни хубави нещица, така че да е по-хранителна. И понеже, както стана ясно имам торти, бонбони, котка и Тодор в главата, почти винаги забравям да сложа на салатата нещо повече от зехтин, оцет/лимон и сол. Черна или розова, каквато се падне.
Но един ден (о, каква драматична промяна!) си казах, че вместо всеки път да вадя бурканчета, да пускам кафемелачката, че да меля семена и да ръся върху зеленчука, е в пъти по-разумно да си направя една такава мешана поръска за салата, която да слагам на масата заедно с другите неща. И като съм я направила, вече не я забравям.
Поръската ( не се сещам за по-хубаво име…ръсенка?) е чудна за подарък, особено ако я направите в някое по-красиво бурканче и според мен е особено ефектна, защото лесничко може да сложите съставките на редове, пък нали сме си естети… Поръската се държи в хладилник, защото полезните мазнини, съдържащи се в семенцата, се окисляват на по-топло, а целта е да (си) подарим грижа, здраве и внимание.
Начин на приготвяне:
Единствено ви трябва една кафемелачка, въображение и чист и сух буркан, без странични миризми. Всички семена (лен, сусам и синап) се смелят и се слагат поотделно в бурканчето. Може да редувате светли-тъмни за красиво оформление. Не забравяйте да кажете на жертвата си ( този, на когото подарявате), а запомнете и вие, че преди употреба бурканчето добре се разтръсква, тъй че да се омешат всички съставки. Това е и причината да има около пръст празнина над последния слой. Воала!
Подарък за чудо и приказ!
А сега и интересната част! Защо съм избрала точно тези съставки, какво им е хубавото
и може ли да заместим/добавим още?
Редовете съм ги писала с много внимание, старание и преглеждане на милион статии, за да си подредя мислите в главата така, че дори на най-незаинтересования човек да му стане любопитно.
Първо малко история за мазнините!
Всички сме чували за добри и лоши мазнини. Добрите не се бият с лошите и не носят бели дрехи, ами просто са полезни за човека и предотвратяват много заболявания- високо кръвно, висок холестерол, опасност от съредечен удар, екземи и др.
Най-общо казано, полезните мазнини са ненаситени, а вредните са наситени (с малки изключения като какаовото и кокосовото масло).
Ненаситените мазнини са течни на стайна температура, а наситените се топят на по-високи градуси.
Ненаситените мазнини ( наричат се така, защото имат една или повече двойни връзки въглерод-въглерод в молекулата си и на мястото на тази връзка не може да се свърже водороден атом) се делят на полиненаситени и мононенаситени. Срещат се в ядките, зеленолистните, семената, рибата.
Наситените мазнини ( наричат се така, защото нямат двойни връзки, съответни въглеродните атоми са свързани и с водороден атом) най-често са виновници за затлъстяване, високо кръвно, проблеми със сърцето. Срещат се във всички видове месо, в млечните, млякото и яйцата.
Представители на полиненаситените мазнини са известните ви Омега мазнини- 3, 6 и 9.
Омега 3 също се подразделя на 3 вида мастни киселини- DHA, EPA, ALA. Последната – ALA, е незаменима за човека и следователно трябва да я набавяме с храната си. Можете да видите храните с най-високо съдържание на ALA ето тук, а за удобство аз ще изброя няколко познати продукта: чия, семена от киви, лен, коноп, рапица, соя, овчарска торбичка. Т.е. консумацията на поне едно от изброените е задължителна за добро здраве. Задължителна!
Омега 6 се подразделя на 11 различни мастни киселини, като една от тях (алфа линоленова мастна киселина) е незаменима за човек. Списък с храните, съдържащи най-много от тази незаменима киселина може да видите тук, а аз отново ще изброя по-познати за нас продукти: олио от шафранка, семена на мак, гроздови семена, слънчогледово, конопено, царевично, соево, оризово. Среща се в пшеничния зародиш, в орехите, сусама, шамфъстък, бадеми и др.
Изводът е ясен: консумацията на висококачествени, студено пресовани олиа, сурови ядки и семена е задължителна, ако желаем да сме в добро здраве (и да правим торти с мерак за другите ☺)
Има един недостатък на полиненаситените мазнини- много бързо се окисляват (гранясват), при което губят и вкусови, и хранителни свойства. Това е и причината да няма нито една пакетирана храна, която да съдържа полезни мазнини, дори и да ви убеждават в обратното. И пак поради тази причина, когато смелим лен, сусам, чия, коноп и др. е добре да ги държим на тъмно, в плътно затворен буркан и в хладилника.
Повечето хора знаят точно тези изброени от мен факти- че е добре да се консумират сурови мазнини и ядки. Но има едно „но“, което не знаят и вероятно ще е полезно да научат:
Макар, че и Омега 3, и Омега 6 са важни за човека, съотношението им трябва да е в границите от 1:1 до 1:4 в полза на Омега 6, а най-добре е, ако Омега 3 е малко повече от Омега 6. Причината е, че двете мазнини се „борят“ за един и същи ензим в тялото.
За „модерният“ начин на хранене е типично съотношението О3:06=1:10, като така наречената „западна“ диета ( т.е. преобладаващо количество млечни, месо и яйца за сметка на сурови ядки, зеленчуци и семена) дори достига безумните О3:О6=1:17!!!
Такова съотношение на мастните киселини за дълъг период, е доказано, че благоприятства артрит, възпаления, рак.
В кои храни преобладава Омега 6 за сметка на Омега3 : меса, яйца, семена, масла, олиа, зърнени, бобови…тоест няма избавяне! Единственият начин да увеличим количеството на Омега-3 в тялото си е да ядем храни, които са точно обратното- богати на Омега 3 и бедни на Омега 6: лен и ленено масло, рибено масло, чия, орехи, соя и соево масло, тиквени семки, коноп и др.
Тоест от всичко казано до тук, стигаме до извода, че консумацията на храни, които са богати на Омега 3 е съществена за здравето ни, а консумацията на наситени мазнини не се препоръчва.
И понеже все пак това е една публикация в блог за рецепти, бързам да кажа, че базирайки се на тези и други факти, аз избрах да включа в Поръската именно лен, чия и коноп.
Сега за семената:
Т.к. аз подарих това бурканче на мен и Тодор, то сложих каквото обичаме. Можете да добавите и куп други неща и подправки: малко куркума, сух магданоз или босилек, смлени слънчогледови или тиквени ядки, орехи, малко черен пипер и др.
Бурканчето се съхранява в хладилник и се слага на масата всяка вечер…когато имаме салата и сме у дома 🙂
Прекрасен ден и се замислете за горните редове...колко малко усилие, а каква голяма полза!
Бъдете здрави, пилчета ♥
Продуктът беше добавен в количката ви!