Малко префърцунено звучи, а? Така е, признавам…
Когато направих този дип за кюфтенцата, бях толкова самодоволна от комбинацията, че като се сетя, пак ми се изписва лека усмивка на лицето! Да оцелиш точните подправки и съставки за кюфтенца, които сами по себе си са с доста характерен аромат, е като да съчеташ умело храна с вино. Първото явно го мога, за второто знам само, че всичко ми се връзва с червено или с розе, а дали съм се справила добре, оставям на вас да проверите, след като направите и тази рецепта!
Бързам да кажа- рецептата е още от април. Все отлагам да я напиша. Отлагам, понеже заминахме за Лондон (снимки), а след това премина сезонът на копривата. Тези дни по пазара виждам доста пакетчета коприва; има и спанак- той също толкова добре ще се съчетае с другите прдукти. Абе изобщо, сега им е времето на кюфтенцата.
Друго да споделя- в рецептата има прясна, нежна мащерка. Мисля, че по хубавите пазари може да се намери, в планините вече е прецъфтяла или е твърда. Със суха не знам какво ще се получи, но все пак е по-добре от нищо.
Идея: че ако накиснем суха мащерка в гореща вода за 3-4 минути, може и да стане доста прилично?!
И още нещо: използваната за кюфтенцата подправка е любимата ми Chana Masala. По българските пазари я няма, съвсем разбираемо е. Нея пък си донесох от един арабски магазин в Брюксел.
Въпроснта Чана Масала е смес от много различни подправки и крайният резултат е леко сладникав, уханен, лютив, тръпчив аромат…абе много е готина! Давам снимка на съдържанието й за запалените кулинари, който обичат да забъркват разни алхимично-подправъчни смеси!
И все пак, можете съвсем добре да замените Чана Масалата със смес от кимион, индийско орехче, сол, къри, червен пипер, сминдух и каквото още ви се намира.
Начин на приготвяне:
Лещата се сварява и се отцежда в гевгир.
Копривата се попарва или се сварява за кратко. Пасира се с малко вода, така че да стане на гъсто пюре.
/Ако е прекалено рядко, ще се наложи да сложите повече брашно, което ще размие вкуса. Можете да изцедите пюрето с цедка за чай. Водата е много полезна за коса, като чай или може да се вложи в супа 😉 /
Смесват се всички продукти за кюфтенцата. Ако сместа е много мека, сложете още брашно.
Идея: може да добавите начукани орехчета, чесън, сусам за по-богат вкус.
От сместа се оформят топчета, големи колкото орех и се овалват в грис.
Нареждат се на намазнена тава или на хартия за печене. Пекат се 18-20 минути в предварително нагорещена до 200º С фурна.
За дипа:
Ох…гениален е, честно! Леко кисел и сладичък, с аромата на мащерка!
А и е гениално лесен- авокадото, зехтина и кивито се пасират до фино пюре. Добавя се наситнената мащерка и сол на вкус.
Кюфтенцата се консумират топли или студени. И двете са много вкусни. Дипът трябва обаче да е студен.
Можете да ги разрежете и напълните с дип.
А можете и да не ги….важното е да ви харесат.
А те ще ви!
PS: След консумация на кюфтенцата, шансът да подивеете от придошлата ви енергия и да започнете да танцувате на тишина е голям! Това е на ваша отговорност! Аз само си пиша….
*ето един прекопривил се тип:
Продуктът беше добавен в количката ви!