Като бях малка баба правеше кемерки. Това бяха хлебчета от кисело тесто (с мая, бяло брашно и олио), в което по средата има плънка от задушена кайма, лук, сушени чушки и чубрица. Помня също, че по всички училищни лафки се продаваха въпросните кемерки с доста по-малко пълнеж и по-мазни.
Баба отдавна не ми е правила кемерки. Едно- защото не ям кайма от близо 7 години, второ- защото не съм си при нея и тя няма как да ме глези така.
Но поне ме е научила да се глезя сама. А пък аз ще ви науча да се поглезите и вие.
Рецептата за днешните кемерки е доста…проста. Има и едно „но“- съставките за плънката си ги измислям сега по спомен, т.к. истинската плънка е тази от Пълнените патладжани. Беше ми останала повечко, понеже ни предстоеше пъуване, реших да направя нещо за из път.
~~~~~
А като казах пътуваме…ами май не съм ви споделила?!?! Бях в Словения за 3 дни.
Предложох Vanilla Kitchen (моята страст, любов и живот) като мой проект на изложение за млади предприемачи (или хора с новаторски и буден дух)…Условието беше да имаме бизнес или да мислем за бъдещо развитие. Аз сайта и поръчките не мога да ги нарека бизнес, но определено знам, че един ден ще правя само това!
Та, предстaвих Ванилката пред група български млади хора, няколко словенеца ( ето снимка на моя милост тук ), а след това на един коктейл-конференция се опитах да намеря хора, на които им е интересно да слушат за моята страст. Е, не намерих, но поне имах повод да си облека роклята от Andrews (хубава бг марка!) за втори път и знам, че моите приятели са тук, в България, където и искам да живея. Ето още една снимка тук .
Най-засищащи и издръжливи са хлебните произведения- не му мислих дълго. На оригиналната плънка добваих малко овес и соева кайма за плътност.
Модификацията на бабината рецепта е голяма. Всъщност само името съм взела.
Моето тесто не е мазно, не е с мая и е с 2 вида брашно.
Плънката е по-богата и няма кайма.
С две думи- кемерките са щадящи талията и околните й зони и са веган.
Начин на приготвяне:
Тестото:
Двата вида брашно се пресяват задно със солта и содата. Омесва се еластично тесто с водата, като оцет се добавя, за да е по-лесно разточването. По желание тестото може да се омеси в мазнина, за да станат по-хрупкави кемерките, особено в местата, където няма плънка. Аз не го направих и разточих тестото с много брашно, за да не е нужна мазнина при печене.
За сметка на това кемерките не бяха достатъчно сочни и следващия път ще добавя мазнина пък!
За плънката:
Зеленчуците се нарязват на ситно.
В мазнина се задушават лука, чушките,морковите, гъбите с 1/3 ч.ч. топла вода. Когато лукът стане прозрачен, се поръсва с червения пипер и смлян кориандър.
В сместа се добавят овесените ядки, соевата кайма, слънчо семето и се поръсва с наситнен магданоз. Оставя се на котлона за още 4-5 минути. Ако сместа е прекалено течна, се добавят още ядки.
Кое с какво може да заменим или добавим:
* може да добавите царевица, сварен боб или нахут, нарязани маслини, кисели краставички.
*соевата кайма може да се замени с още овесени ядки, счукани орехи
*гъбите може да се пропуснат
*чубрицата е идеална за кемерките, но аз нямах 🙁
Как се прави:
Тестото се разделя на десетина еднакви топчета. Всяко едно от тях се разточва в брашно ( или мазнина, нали ви казах защо).
По средата се слага лъжичка от плънката. Колкото повече- толкова по-дборе, но ако е много тънко тестото, може да се скъса при пренасянето в тава.
След това ръбчето се натиска с вилица, за да не се отлепи при печене.
Кемерките се нареждат в тава и се пекат на 180ºС в предварително загрята фурна за около 20 минути или докато почервенеят приятно.
Изваждат се топли от тавата и се покриват с кърпа, за да омекнат.
Много са вкусни, поръсени с шарена сол. А на закуска с липов чай с медче са идилия!
А вие яли ли сте кемерки? А ако сте яли нещо подбно, как го наричате във вашия край?
Продуктът беше добавен в количката ви!