♥ Vanilla Kitchen е ПОБЕДИТЕЛ в категория "Десерт" в наградите на Бакхус "Ресторант на годината 2023" ♥
Вход
Количка

Пълнени патладжани с амарант и сини сливи

Състав
  • 3 големи патладжана
  • 5 чушки за пълнене
  • 2 глави червен лук
  • 2 средно големи моркова
  • 2/3 ч.ч. амарант
  • 3 с.л. ориз
  • 3-4 стръка джоджен
  • 3-4 сини сливи
  • 2 ч.ч. бамя
  • черен и червен пипер
  • 1 връзка магданоз
  • зехтин за готвене

Лятото почти отмина…или поне така си мисля, гледайки през прозореца капките дъжд и извадила суичъра от шкафа с дебелите дрехи…Мина и туй то.
Но по пазарите все още има летни изкушения…като почнеш от хубави и сочни пъпеши, праскови, круши, грозде, та чак до бомбастични патладжани, слънчеви домати, пъпчиви корнишончета и връзки магданоз, копър, босилек…

Аз през цялото това време се възползвам от изобилието на пазара, но най-често нещата биват изяждани в суров вид и хич не стигат до фурната, котлона или скаричка…Но и готвя, де. Не си мислете, че не ми се случва и то доста по-редовно от преди…готвя не за мен и Тодор, а за вас ☺ /б. автора: имам толкова поръчки, че вече със ставането сутрин в събота и си слагам престилка/. Това е и причината да не пиша тук редовно, макар че всички вкусни рецепти съм си ги записала и само чакат да бъдат написани и изпълнени. От вас!

Днешната рецепта е типично лятно-есенна. Има само сезонни продукти, като ме вдъхновиха две неща:
-използвах амарант, защото моята приятелка-адашка Ваня от Хасково каза, че амарантът не й е вкусен и иска някоя хубава рецепта с него. Ами ето :Р
-използвах патладжани…срам не срам- толкова ги обичам, а пък цяло лято отлагам печенето им…
/първоначално исках да напълня само патладжани, но…не ми стигнаха наличните. Затова в рецептата има и чушки ☺/

Пълнени патладжани с амарант и сини сливи

Изненадата тук са сините сливи, които са наредени върху пълнените зеленчуци, а другата изненада е бамята, която служи за „легло“, приятно се запича и после хрупка, ли хрупка…

Начин на приготвяне:

Амарантът се накисва в студена вода за около 20-30 минути /може да се пропусне, но времето за готвене се увеличава с 15 минути/.

Патладжаните се срязват на половинки. Вътрешността им се издълбава с лъжица, нарязва се на парчета.
Месото на патладжаните и парченцата се осоляват добре и се оставя горчилката да излезе. След около 20 минути се изплакват с вода и се подсушават.

3 от чушките се срязват на половинки, другите две чушки, заедно с лука се нарязват на ситно. Морковът се настъргва.

Пълнени патладжани с амарант и сини сливи

В тенджера се сипва зехтинът. Загрява се на не повече от 120-140 градуса. 
Изсипват се морковите, лукът и чушките, заедно с 100 ml топла вода и се задушават за около 5-6 минути.
След това се добавя отцеденият амарант и оризът. Сместа се оставя да къкри 10-ина минути и се добавят и парченцата патладжан, готви се докато патладжана омекне.

На изключен котлон се добавя 1/3 връзка ситно нарязан магданоз и джоджен. Моля- не пропускайте джоджена! Той е много важен за вкуса на това ястие! /надолу ще разберете защо/

Патладжаните и чушките се намазват леко със зехтин и се напълват със сместа. Поставят се в леко намазнена тава /моята е с размери 30х40/. Ако ви хартиса от плънката, можете преспокойно да си я хапнете или да я изсипете на дъното на тавата.
Под тях нареждате бамята, като се опитвате да „закрепите“ пълнените зеленчуци вертикално, за да не се разлеят, когато омекнат.

Сливите се почистват и нарязват на полумесеци. Нареждат се върху плънката. Сливите също не пропускайте! Когато се запекат, коричката им ще придаде леко кисела нотка на ястието, а сладостта им се съчетава изключително добре с джоджена. Сега разбрахте ли тайната ☺

Пълнени патладжани с амарант и сини сливи
Тавата се слага в предварително загрята на 180 градуса фурна. Пече се 20 минути на горно печене, 10 -на долно. Градусите се намаляват на 150 и ястието се допича още десетина минути.

Сервира се топло, гарнирано с пресен магданоз и по желание лимонов сок.

Пълнени патладжани с амарант и сини сливи

Няколко думи за амаранта:

На прост български език, това е щир ☺ Само дето у нас не е популярно да се яде този бурен, докато в Южна Америка е високо ценен. И има защо! Амарантът е много богат на протеини- 17%, като в състава им влизат всичките незаменими за човека аминокиселини. С нисък гликемичен индекс е, богат е на минерали- магнезий, желязо, калций, фосфор, витамин Е и е подходящ за малки бебчета, т.к. не съдържа глутен.

Има леко земен вкус. Аз го слагам редовно в супи. Според мен не е продукт, който е задължителен за кухнята на един здравословно хранещ се човек, но пък е интересно да се опита.
Съвсем спокойно в рецептата амарантът може да се замени с просо, елда, ориз, киноа, булгур, че даже и леща.

Бон апети!

Пълнени патладжани с амарант и сини сливи

 

Продуктът беше добавен в количката ви!