Вероятно в България няма баба, която да няма собствена рецепта за кекс.
И тази рецепта със сигурност е най-сполучливата и най-любимата на внуци и правнуци .
Рецептата е написана лично от ръката на бабата върху листче, грижливо прибрано в страниците на някоя книга или тефтер за сполучливи рецепти, минали теста на времето.
Листчето е овехтяло, намърсено и поокъсано, вероятно откъснато от тетрадка, но точно това прави написаната върху него рецепта толкова автентична, сполучлива, любима и уникална.
Без изобщо да искам да всявам смут в народните разбирания за кекс и да се съмнявам в уникалността на рецептите, мога да ви уверя, че 99% от всички рези рецепти толкова много си приличат по състав, че ако опитате готовия кекс, няма да разберете разликата.
99% от всички бабини рецепти за кекс са с яйца, бяла захар и брашно, олио, кисело мляко.
Разнообразието идва от добавка на какао, на домашно сладко или от ароматизанта – прахчета ванилия, лимонова кора или друга есенция, която бабите обичат да ползват.
По-рядко бабите ни ползват ядки или сушени плодове. От ядките – смлените орехи са класика, а сушените плодове май се изчерпват със стафиди.
Моята баба също има нейна рецепта за кекс.
Но аз я нямам. Ще я взема – от уважение към традицията, а и за да запазя спомена за кекса на баба ми.
Но истината – както много пъти съм писала тук, е че аз НЕ обичам тези домашни кексове, които винаги имат почти еднакъв вкус и аромат.
Не ми допада меката текстура, силният аромат на яйца и задължителната – адова сладост, която е еталон за вкусен кекс според няколко поколения баби.
Но!
Толкова обичам да адаптирам рецепти към това, което харесвам и предпочитам, че с една такава “домашна” и “изпитана” рецепта се случи именно това – запазих много малко неща в самата рецепта и май стана съвсем различен сладкиш, който аз лично харесах безкрайно много и който – без ни най-малко да очаквам, се получи толкова фин, крехък и нежен сладкиш, че сякаш се топи в устата.
Базовата рецепта беше с 6 или 7 яйца, 3 пъти повече захар, бяло брашно, вода, олио. Само това.
Аз намалих яйцата на 5, орязах захарта, замених част от брашното с бадемово, добавих тахан за аромат и заквасена сметана за “крехкост” и увеличих количеството на мазнината, за да получа по-сочен сладкиш – такъв, какъвто обичам. Когато опитах готовия сладкиш, си дадох сметка, че той няма нищо общо с оригиналната бабина рецепта, но пък толкова ми харесва, че няма как да не го споделя.
Моята рецепта е по-хранителна, полезна и бих казала – лесна за изпълнение.
Добавката на бакпулвер към брашното улеснява печенето и не рискуваме сладкишът да не се изпече добре и да не е достатъчно пухкав.
Когато разчитаме само на добре разбити яйца (както беше в оригиналната рецепта), рискуваме да объркаме нещо – я в разбиването, я в смесването, я в печенето – и кулинарното ни деяние да се превърне в разочарование.
Добавката на бадемово брашно и тахан обогатява сладкиша ни с високо количество протеини, минерали и витамини! А това е основото ми правило, когато правя сладкиш – да е вкусен, но и полезен и хранителен.
Ароматът на този сладкиш с добавка на тахан от кайсиеви ядки, е великолепен!
Целият ви дом ще заухае на марципан ♥
Начин на приготвяне:
Обикновено разделям рецептата на няколко етапа и уточнявам ако нямате дадена съставка с какво можете да я замените.
Сега ви моля – намерете си фино бадемово брашно и тахан от кайсиеви ядки, за да се насладите на този крехък, силно ароматен и лек сладкиш. Важно е!
Подготовка:
Подгответе си форма за кекс – bundt cake ( като пръстен) или продълговата форма. Намаслете и набрашнете.
Включете фурната да се загрява на 180 градуса.
Смесване на съставките:
С миксер добре разбийте яйцата със захарта.
Добавяйте с внимателно и леко бъркане в следната последователност: сметана, тахан, олио, бадемово брашно.
Бялото брашно добавете с внимателно бъркане с шпатула на два или три пъти.
Задължително солта и бакпулвера трябва да са предварително смесени с брашното.
Печене:
Сладкишът се пече около 30 минути, но времето за печене зависи от фурната ви и от самата форма. Ако формата е по-малка и сладкишът е по-висок, то увеличете времето за печене на 50 минути, но последните 20 да са на 160 градуса. Пробвайте с дървена клечица – ако излиза суха, сладкишът е готов.
Изстиване и декорация:
Оставете сладкиша да изстине във формата 10-15 минути. След това сложете на телена поставка до пълното изстиване.
Декорацията е по ваш избор. Аз разполагах с много, много малко шоколад, който беше крайно недостатъчен за добро покритие, което лесно се вижда от снимките.
Но все пак – шоколадът се разтапя на водна баня с лъжица олио. Намазва се горната част на сладкиша, оставя се да стегне.
Аз декорирах с пролетни цветя ♥
Само това.
Този сладкиш определено е една от най-сполучливите ми рецепти.
И все пак – таханът от кайсиеви ядки може да има лек горчив привкус, задъжително опитайте!
И ако не сте големи фенове на аромата на горчив бадем, заменете тахана от кайсиеви ядки с тахан от бадеми или просто със сусамов тахан. Така ароматът няма да е толкова интензивен.
С любов и вечен апетит,
В.
Продуктът беше добавен в количката ви!