Тая рецепта е толкова стара, че сега ще трябва да си я измисля наново. Но както с всичко сурово и бонбонесто- много е лесна!
Красивата, великолепна, божествена, сребърна лъжичка не е моя (малко ме е яд, че не си я самоподарих), а беше на хазяите ни в Лондон. Ако сте читатели на блога от повечко време, то знаете, че бяхме там с моята неизменна половинка за около два месеца. Та- бонбоните ги правих там, ала съставките ги има тук. Затова и се сетих да я публикувам днес.
Меласата– това е много гъст, сладък, лепкав сироп от захарна тръстика. Има много характерен и приятен аромат, все пак е нерафиниран продукт. И точно заради това, че не минава никакви рафинации и подобрения, е много богата на желязо. Толкова богата, че се препоръчва на бременни жени и кърмачки.
В Бълагрия си имаме нещо още по-вкусно- петмез или маджун. Ако сте чели Патиланско царство, любима моя книжка, то няма как да не помните главата, в която се вари казан с маджун! Нямах идея какво е това, питах баба, тя казваше, че е като мармалад и аз ядях ли, ядях филии с домашните й мармалади.
Петмезът се прави от захарно цвекло и е също толкова богат на минерали, най-вече желязо. Прекрасен, обичан и предпочитан от мен пред модерните и прехвалени агаве, кленов сироп, ксилитол и т.н…
Меласа може да се намери в здравословните магазинчета. Петмез- в различни краища на България, а при повече късмет и на някой пазар. Ако не успеете да намерите, заместете със същото количество мед.
Бонбонките са много засищащи, калорични и хранителни! Повече от 3-4 бонбона наведнъж е геройство. Издържат дълго време в затворен съд в хладилник- повече от 2-3 седмици.
Съставките ще са ориентировъчни, винаги може да добавите нещо по желание, или да замените някоя съставка!
Начин на приготвяне:
Кашуто се смила на прах в блендер или пък се начуква добре в хаванче.
В малко и дълбоко тиганче се изсипват сушените плодове и алкохолът.
/Аз имах под ръка сушен касис и използвах някаква водка, която открих в хладилника 😀 /
Бърка се, докато алкохолът остане на половина, маха се от огъня и се захлупва. След десетина минути в тиганчето трябва да има сушени плодове и гъст, лепкав сироп, който е смес от естествените им захари с течността. Алкохолът се е изпарил.
Ако ще правите бонбонките за деца, можете просто да накиснете плодчетата за 4-5 часа във вода.
В купа се смесват всички съставки- семенцата, лимоновия сок, сушените плодчета, кокосовите стърготини и смляното кашу. Сипва се толкова меласа или петмез, че да се образува гъста и лепкава маса, която трудно се бърка, но не е прекалено суха.
/Имайте пред вид, че семената ще поемат от влажността на меласата/
Оставете купата в хладилник за 15-20 минути.
Оформят се топченца с леко навлажнени ръце. Овалват се в кокосови стърготини и се нареждат в кутия.
Държат се плътно затворени, за да не изсъхват. Ааадски вкусни и полезни са!
Ако някой знае къде се продават такива лъжички, да ми съобщи, моля! Събирам си красиви лъжички, освен рецепти ☺
Продуктът беше добавен в количката ви!