♥ Vanilla Kitchen е ПОБЕДИТЕЛ в категория "Десерт" в наградите на Бакхус "Ресторант на годината 2023" ♥
Вход
Количка

Безглутенови хлебчета от леща с чимен и семена

Състав
  • 300ml отцедена супа от леща
  • 4 с.л. ленено семе
  • 4 с.л. конопено семе
  • 1 ч.ч. царевично и нахутено брашно
  • щипка сол
  • 2 ч.л. сода
  • 1 ч.л. оцет
  • 1/3 ч.ч. шарлан
  • 1 ч.л. чимен
  • хладка вода
  • сусам за овалване

Обичам онези дни, в които излизам само с дамска чанта / в която буквално могат да се приберат чифт кецове + бутилка с вода и още/ и се връщам с препълнена с покупки грамаданска дамска чанта.

Най-обичам да купувам подправки, кухненски прибори и принадлежности, етерични масълца и миризми, и странни неща за ядене 🙂 И понеже НЕ взимам току така найлонови торбички от магазина, все си слагам покупките в чантата. Дамската 😉
Онзи ден даже си взех маслини насипни, ядки, хартия за печене, бурканче каперси и един портокал и…пред „презрителния“ поглед на един чичко в скъпо сако си натъпках всичко в чантата. Защото НЯМА да хабя торбички, няма!

Да- имам си такава от плат и често я нося, но…не винаги☺

Така и миналата неделя- излязох за семинара „Здравото тяло и природно хранене“, а се върнах не само с куп емоции, но и с торба пълна със сусам небелен, коноп, 5-6 нови пакета ароматни подправки, няколко нови покривчици (заради сайта), нови чинии и пакет азиатска водна лилия. Нея я правя на салата, обещавам и за нея да пиша 🙂 И нов панталон от Саломон…на намаление, какво да се прави…

А защо обяснявам всичко това– исках възможно най-скоро да пробвам подправките. Имам си ароматни чимен, сумак, махлеб, кориандър смлян, свеж кимион и не помня още какво ☺ Всичко това- от арабските магазини. Те за мен са с най-добрите подправки. А, и хималайска сол взех- едва ли пак ще взема, нещо не ме кефи идеята да си купувам сол, пропътувала толкова много километри, при положение, че си имаме хубава морска йодирана сол! Поредната мода…

И сега съвсем по темата- като най-нов в кухнята ми, реших първо да използвам чимен. Какво е това, ето го :

чимен /сминдух/

Да, чимен е всъщност нашия стар познат- сминдуха, който е основна и задължителна част за шарената сол. Но сминдух се използва за цялото растение, докато чимен наричаме семенцата. Заради антисептичното му действие чименът се е употребявал за третиране на рани и абцеси, ревматизъм, подагра, екзема, а вътрешно се е приемал за лекуване на бронхити и проблеми с храносмилателния тракт. Китайските лечители го предлагали на мъже с репродуктивни проблеми. През Средновековието също е бил използван като лечебно растение.

И какво ще правим с чимен- ами хляб! Понеже обожавам! И понеже Нора ме беше запитала за безглутенов хляб, та се заех аз сериозно да измисля по-различна рецепта, от тези с безглутеновите брашна.

Помните ли кюфтенцата от леща? Същата вечер направих и супа, на която за експеримент сложих толкова много джинджифил, че даже и аз не исках да ям, което е много странно за мен. Аз да не искам да ям?!?!

И реших супата да я омеся на хлебчета. Отцедих я добре в гевгир и започнах замесването…

Начин на приготвяне:

Супата от леща се отцежда в гевгир. Съвсем спокойно може да я замените със сварена леща, настърган  морков и наситнен праз. Пасира се или се намачква с уред за картофено пюре, но не до хомогенна маса. Нека има и по-едри парченца, особено от зеленчуцте.

В голяма купа се омесват лещената смес, семената, солта, содата, чимена. Объркват се, добавя се шарлан /или мазнина по избор, но да е подходяща за термична обработка/ и се добавят пресятите брашна.

Може да използвате само нахутено или царевично- аз просто имах и от двете по малко ☺
Вода се добавя толкова, че да стане сравнително твърдо тесто. Възможно е все още да лепне по ръцете, ако не сте сложили достатъчно брашно. Но понеже моите съвсем свършиха, нямаше какво да правя, освен да се мъча с лепкавото тесто, което си има чалъм ☺

С мокри длани късайте парченца тесто, оформете на топчета, потопете едната страна в сусам и наредете в намаслена тава или върху хартия за печене. Убедих се, че и с по-малко брашно става добре. Ето ги неизпечени:

безглутенови хлебчета с леща и чимен

От посочените продукти се получават около 25 малки питки ( колкото яйце) и остава смес за малка питка.
Нея сложих в намазнена метална чиния и с вилица и нож нашарах, колкото да има някакъв вид. Доста лесно се украсяват безглутенови хлябове, т.к. тестото не е еластично, т.е. не си възвръща формата след външна намеса.

безглутенов хляб с леща и чимен

Хлебчетата се пекат на 180º за около 20-25 минути, след това намалете градусите и печете до готовност.
В случая и питката е тънка, и хлебчетата са малки, така че станаха по-бързо готови от обиновено, но ако решите от това тесто да направите хляб във форма за кекс, ще трябва около час.

Безглутенов хляб от леща с чимен и семена

След като са готови се изваждат от тавата и се нареждат върху скара. След като напълно изстинат може да се съхраняват в затворена кутия около 7-8 дена.

безглутенови хлебчета с леща и чимен

Много подходящи са за суров хумус, разядка от авокадо, намазани с тахан и поръсени с шарена сол ☺

безглутенови хлебчета с леща и чимен

Продуктът беше добавен в количката ви!