За тази зелка мога да почна така:
Уффф….снимах я рано сутринта и познайте- закусих зеле! При това готвено. Ужас!
Ужас, защото обичам да закусвам ябълки с тахан и чаша чай/кафе.
Сега вече не мога, нямам място. Дано поне вечерям ябълка с тахан.
(глупости- току що изядох един банан, две шепи ядки със сушени плодове и сега почнах един шоколад, черен…ПМС, какво повече да ви кажа?!)
Но влезте ми в положението, моля! Снимам я, а тя ухае ли, ухае…о само как ухае! На препечено зеленце, български подправки, гъбки и червено цвекло…Оправдайте ме, моля, че почвам деня с такова нещо!
Плюс това ми и проговори. Каза ми, че ако не изям отрязаното парче, ще ми се обиди и ще се разпадне преди да я снимам. Т.е. нямах избор.
И както се досещате- зелката е много вкусна, затова и така лесно ме съблазни.
И става лесно.
Не съвсем, но ще се справите 😉
За Коледа- пълнена зелка, а не пуйка!
В краен случай може да ползвате рецептата за сармички, ако не ви се пълни зелка.
А в още по-краен случай, помолете някой да ви я сготви 😉 Коледа наближава все пак..
Тази рецепта се роди, защото отново Биомаг ми бяха предоставили червен фасул, който да превърна в нещо вкусно. Снощи късно, късно сложих зелката да се пече и зачаках. Един, два, три часа…Колкото повече и на по-ниска температура, толкова по-добре ще се опече зелката.
И днес, на сутрешната дегустация, осъзнах едно- ако имах кисела зелка, резултатът щеше да е в пъти по-добър. Това означава само едно- като си ида на село, рецептата ще се повтори!
А сега и по същество!
Начин на приготвяне:
Червеният боб се накисва за една нощ, след което се изплаква и се сварява с няколко листа дафинов лист. Отцежда се много добре.
Изберете си средно голяма (около 2 килограма) и много стегната зелка. Има едни, чийто листа са рехави и никак не са сбити. Те са по-обемисти и сравнително леки. Именно такава НЕ ви трябва.
Как да я издълбаем– с малко повече усилия всичко е възможно 😉
Първо отрежете „капаче“ там, където е кочана. После самият кочан се изрязва, като се прави един клинообразен прорез около него, така че да го изтръгнете. След това с помощта на здрав нож трябва да отрежете по-дебелите части на листата. С лъжица се изгребват самите листа и се дълбае. В един момент става много лесно, т.к. самата лъжица влиза под листото и лесно го отделя от останалите.
Целта е да получим дебелина около 2 см. Ако е по-дебела, може да остане недопечена или просто да се наложи да увеличите времето за печене.
След половин час стъргане, имате издълбана зелка, няколко шепи зеле и разбира се под, покрит със зеле. Жалко, че котката още не се е научила да яде от земята…
Нарязаното зеле прехвърлете в дълбока тава и претрийте със сол и посипете с мазнина. Издълбаната зелка също се осолява отвътре и се слага в тавата.
Приготвяне на плънката:
Лукът и чесънът се нарязват на ситно. Цвеклото и моркова се настъргват. Гъбите и краставичките се нарязват на филийки.
В дълбок тиган или тенджера се нагрява мазнината. Аз използвах от гроздови семена, но можете да замените с каквато ползвате.
Слагат се лукът и чесънът, обърква се и се задушават 5-6 минути, докато останат на мазнина. Обръщам внимание, че самата зелка ще попие от мазнината на плънката, тъй че не пестете мазнината.
След това се добавят червеното цвекло и морковите. Когато останат на мазнина се добавят виното, гъбите и киселите краставички.
Сместа се задушава, докато се изпари водата. Тогава се добавят подправките и отцеденият фасул.
Котлонът се изключва и сместа се задушава още няколко минути.
Пълнене на зелката:
С лъжица плънката се прехвърля в зелката и добре се притиска по стените й, тъй че да се уплътни добре. Това количество на мен ми беше точно достатъчно, но ако ви остане в излишък, изсипете при зелето. На отвора се нареждат гъби и се посипва с мазнина.
Зелката се стяга с канап или конец. Не завръзвайте на възел, а само на панделка.
Слага се в предварително нагрята на 150ºС фурна и се пече около час. Изваждате зелката и пристягате канпчето добре. Вече зелката е мека и затова то е хлабаво. Сега можете да стегнете повече и да завържете на възел.
Пече се още поне 3 часа на 110ºС. Аз я пекох 2 на 150ºС и отвътре остана леко сурова.
За да не загаря отгоре, след първия час зелката се покрива с метално фолио, което се маха половин час преди изваждането от фурната.
Върви с червено вино, охладено…жалко, че сутринта не се сетих да си сипя.
(макар че сега не мога да пия алкохол, защото съм на антибиотици, заради денталната процедура ;( )
Ако се сещате за по-хубава рецепта за празничния ден, пак размислете!
Щом закусвах готвено зеле, значи има защо да съм закусвала готвено зеле!
PS: ако нямате време да дълбаете зелка, можете със същата плънка да направите чудни сарми! Опитайте 😉
Продуктът беше добавен в количката ви!