♥ Vanilla Kitchen е ПОБЕДИТЕЛ в категория "Десерт" в наградите на Бакхус "Ресторант на годината 2023" ♥
Вход
Количка

Лесен козунак!

Състав
  • ЗАКВАСКА:
  • 200мл топло мляко
  • 100гр брашно
  • 50гр захар
  • 1 + 1/2 пакет мая
  • ТЕЧНИ СЪСТАВКИ:
  • 3 яйца
  • 150гр захар
  • 200гр топло мляко
  • 120гр слънчогледово /или друго/ олио
  • 1/2 ампула ванилия
  • кора от 1 био лимон
  • ОТДЕЛНО:
  • 700гр типово брашно
  • 1ч.л. сол, объркана в брашното
  • отделно за измесване - още брашно
  • мазнина по избор.
  • ЗА КОЗУНАКА С МАРМАЛАД:
  • Мармалад по избор
  • Меко масло, ~ 50 гр
  • ЗА КОЗУНАКА С МАРИНОВАНИ ЧЕРЕШИ:
  • ~ 60-80гр сушени череши
  • сокът от 1/2 портокал
  • 50мл ликьор по избор или ром

И така..

 

Която и рецепта да подхванете за козунак, навсякъде ще ви се кълнат, че точно тази е рецептата за козунак на конци.
БЕЗ ТАЗИ. Аз ви обещавам, че с тази рецепта вашият козунак изобщо няма да се получи на конци, но поне ще се получи козунак и то бързо. А в днешно време това лично на мен ми е по-важно от конците…

Да започнем от…началото на конеца. Какво е той? Нишка в тестото – ясно. Но как се обрзаува?
Веднага отговарям – с хубаво, силно брашно, което се меси дъъълго време в наличие на мазнина. Силно брашно ознавача брашно с високо съдържание на глутен, т.е. бяло брашно тип 500 или по-малко. Аз обаче изобщо не робувам на конци и нишки и предпочитам да меся ( както правим асболютно всички сладкиши в сладкарницата) с типово или пълнозърнесто брашно. Което веднагически означава, че глутенът е по-малко и затова и забравяме за конци. Та – тази рецепта е за всички, за които по-важни са качеството и съставът на храната, а не снимката с конци в инстаграм…

 

Защо лесен? Защото няма да го месите много и защото ще обясня как само в 2 купи можете да омесите солидно количество тесто.
От тестото аз направих два козунака с два различни вкуса, като единият спечели личните ми симпатии завинаги – козунакът с мариновани сушени череши. Другият също стана вкусен, но следващия път определено бих сложила повече мармалад – в случая от шипки, но според мен от сливи или кайсии също ще е прекрасно!

Да започваме с рецептата!
Ще изброя тук нужните продукти, а след това ще ви разкажа за тези прословути череши 🙂


ВАЖНО:

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:

За да не берем ядове с месенето, е добре всичко да ни е подготвено предварително:
– в стаята да е сравнително топло, за да е топъл и плота, върху който ще месите
– всички продукти да са със стайна температура
– формите, в които ще печете, да са подготвени. Т.е. да сте ги избрали и застлали с хартия за печене
– не на последно място – силно ви съветвам да си мариновате череши, защото този козунак ще спечели и вас завинаги ♥

 

Първо започваме със закваската. Идеята е да активираме маята в смес от топло ( до 42 градуса) мляко + брашно и захар. Когато започне да шупва, може да се ползва. Обърквате всички съставки от закваската с телена бъркалка, за да няма бучки и преминавате натам.
Течните съставки ги разбиваме заедно, докато захарта се разтопи. Тази технология НИКОГА не се прилага при козунаци, но нали ви казах, че това е лесна рецепта, която ви гарантира неналичие на конци, но пък ще ви спести време и нерви. Те са важни! Особено, когато си 30+ годишна жена…
Та – разбиваме течните съставки с телена бъркалка, не е нужно чак пък миксер да се цапа 😉
За замесването ви трябва голяма купа с обло дъно. Някои домакини замесват козунака в леген, но на мен това ми излежда абсолютно неприемливо…
Ако нямате такава купа все пак – пробвайте в дълбока тава. В краен случай – разделете всички грамажи на половина и месете половин доза 🙂

Приемаме, че имате купа. В нея слагате брашното и солта и обърквате – познайте как – отново с телена бъркалка. Идеята е да се вкара въздух, да се разбият дребни бучици в брашното и това объркване съвсем ще отмени нуждата от пресяване.

Когато закваската е шупнала, можем да действаме. Запретваме ръкави, разчистваме си плота и си слагаме на удобно място пакета с брашно и избраната от нас мазнина за измесване – олио или разтопено масло/мас.
В голямата купа правим „кладенче“ – т.е. вдлъбнатина, в която да изсипем закваската и яйчената смес. С любимата ни телена бъркалка започваме да правим малки, а след това и по-големи кръгчета, така че съвсем постепенно да включваме брашно към течната маса. В един момент бъркалката и ръката ви ще се затруднят и това е момента да махнете бъркалката и да започнете да месите на ръка.
Месенето е приятно, ако има достатъчно брашно, така че тестото да не лепне, но не прекалявайте, за да не стане твърд козунака!
Най-добре се меси върху набрашнен плот. Месете, докато тестото е еднородно, меко и не се лепи по ръцете ви. Не би трябвало да отнеме повече от 5 6 минути. След това набрашнете купата и върнете тестото вътре. Посипете с брашно и оставете поне 20 минути да си почива. Не пропускайте частта с почивката!

След като тестото е отпочинало, то трябва да е по-меко и приятно на допир. Също като хората след почивка 😉
Приемаме, че формите ви са подготвени- 2 кръгли форми с диаметър 22-26см или 2 правоъгълни форми за хляб са достатъчни.
Също – пълнежите – черешите и/или мармалада.
На плота си сложете и мазнината за измесване – меко масло и олио.
Тестото се разделя на 2 половинки. Всяка половинка се меси в мазнина поне 3-4 минути.

КОЗУНАК С МАРМАЛАД:

Едната половинка се разточва до размер поне 50х50см.
Сега трябва да се намаже с мармалад по избор. И тук е време за моя козуначен life hack – заедно с мармалада, размажете и едни 50-70 грама меко масло!
След като тестото е намазано, се завива на руло и се оплита по желан от вас начин. Не можете да оплитате тесто? Можете – просто направете дълъг фитил, вържете го на възел и подпъхнете краищата на възела под самия него. Сложете го в подготвената форма и докато втасва, тестото ще си намери най-удобната за него позиция 🙂

КОЗУНАК С МАРИНОВАНИ ЧЕРЕШИ:

Мастър Козунакът, както аз го наричам. Тук тайната всъщност се дължи на течността, в която са престояли черешите. И като казвам престояли – поне 1 денонощие.
Разточваме тестото до размер 40х40см и изсипваме черешите ЗАЕДНО с течността отгоре. Започваме бавно да загъваме като руло козунака и след това образуваното руло да го загъваме в перпендикулярна посока. Тестото ще се накъса и ще стане изключително лепкаво, но така и трябва да бъде. Месете го 1 -2 минути и ще започне да се събира на едно място. Тогава добавете и малко олио на плота, за да можете да го оформите. Ако сте новаци в месенето, може би това тесто ще ви затрудни.
Ако сте успели да се справите с тестото, време е да го оплетем – разделяме на 3 топки, издължаваме като фитили и сплитаме на плитка. Ако формата ни за печене е кръгла, плитката се навива, така че да се побере във формата.

ВТАСТВАНЕ:
Времето за втасване много зависи от толината и влагата в помещението. Затова аз включвам фурната на 50 градуса и когато загрее, веднага изключвам и слагам вътре формите с тесто. Оставям ги така поне 2 часа. Когато са готови за печене, тестото е (почти) удвоило обема си. И можем да печем!

ИЗПИЧАНЕ:
Загряваме фурната на 180 градуса. Козунаците намазваме с разбито яйце + 2 с.л мляко и посипваме със захар.
Слагаме да се пекат за около 25 минути на 180 градуса и за около 20 минути на 160 градуса.
Печенето на каквото и да е тесто е много субективно нещо и е добре да си познавате фурната, защото това са ориентировъчни числа.
След изпичане оставяме козунаците във формите и след около 15-20 минути ги освободаваме и оставяме да изстинат върху телена решетка.
И това е 🙂
Воала ♥
Имате козунак за около 3 часа с подготовка, месене, оплитане, втасване и почистване 🙂

Ще се радвам да оставите коментар и ако сте доволни от рецептата, да я препоръчате на ваши близки!
С обич и вечен апетит,
Ваня ♥

 

ПС: другите 2 козунака от снимките – тези с бадемова паста, са направени по друга рецепта, която броя за успешна и заслужава отделна публикация 🙂


Продуктът беше добавен в количката ви!