Като малка, за мен неделята беше домашен ден. По незнайни причини не обичах да излизам.
Сега не е точно така. Но все пак в мен е останала оная нагласа, че неделята е денят за дома, за семейството, за по-дълги и или пък засукани манджи, отколкото правим през седмицата.
Неделя..звучи някак спокойно, лежерно!
Тази неделя се оказа повече от прекрасна в това отношение и за тези ми планове…бавно, бавно / понеже имам „лека“ контузия и 5 метра ми се струват като 1км/ сложих в ред всичко в кухнята 🙂 Да направя пай, сладкиш, да измия кълновете, да сложа нови да поникват, да изчистя хладилника, да накисна маслините в зехтин, да изчистя основно печката, да запиша две рецепти, да подредя съдовете, да напълня празните бурканчета с подправки- все малки и незабележими неща, които обаче отнемат страшно много време като се съберат наведнъж. И като ги правиш накуп. И понеже нямам никаква възможност да изляза навън, се радвам, че прекарах деня у дома, грижейки се за уюта и топлия обяд.
И като казвам топъл обяд, вече се сещате, че ще пиша за него.
Тесто, омесено с бира и вкусна, засищаща плънка с нахут.
И след това плодов сладкиш без никаква захар и с много малко мазнина. Ако ни хареса- и за него ще споделя тея дни…казах ви, че не мога и не трябва почти никак да се движа ;(
Паят бе измислен още от вчера. През нощта накиснах нахут, рецептата ми се яви на сън и към 11 вече бях с нож и дъска за рязане, готова за подвизи.
Много хубавото на пая е, че засища, но не тежък и мазен. Лошото му е, че плънката е толкова вкусна и понеже може да се хапва отделно, голяма част падна жертва в устите ни под формата на „дай да опитам няколко пъти“ и затова според мен не беше достатъчно в самия пай. Обичам да е съвсем малко коричката, а да е много плънката.
Претенции сега… ако някой ми го направи даже без плънка, никакви кусури няма да му намирам. Тодоре… ♥
Тъй…записвате ли си вече?
Начин на приготвяне на плънката:
Нахутът се накисва от предната вечер или поне за 3-4 часа. Целта е не само да се намали времето за сваряване, но и за да излязат ензимните инхибитори от зрънцата. Сварява се до готовност и се отцежда.
Половината от нахута се пасира. Целта е да има и цели, и намачкани парченца, които да служат като „спойка“.
През това време лукът, чесънът и чушките се нарязват на дребни парченца, а гъбите- на по-едри, осезаеми парчета.
В мазнината се задушават чесънът и лука.
Когато лукът стане прозрачен се добавят подправките, обърква се за 1-2 минути, добавят се и гъбите с 1/4 ч.ч. топла вода.
Когато течността се поизпари се добавят чушките. Сместа се оставя под капак за 2-3 минути, добавя се нахутът и доматеното пюре и котлонът се спира.
/Относно мазнината- ползвам съвсем малко, което не би се понравило на много хора, т.к. паят става по-сух. Но това е въпрос на възпитание на вкуса. По-добрете задушете продуктите в малко мазнина и вода и после полейте със сурова мазнина, например зехтин./
Ако не можете да месите, не искате да ядете, нямате време за тесто, то да знаете, че плънката е много, много вкусно ястие. Поднесете със свежа салата, малко лимонов сок и готово! За останалите следва:
За тестото и печенето:
Тестото го правя винаги на око, така че е твърде възможно течността да е повече или по-малко за количеството брашно.
Но все пак-замесва се твърдо, но все пак еластично тесто от брашно, сол, бакпулвер и бира.
Ако не искате да ползвате бира, ползвайте вода. А може и да ползвате студена отвара от хмел. Самият аромат е по-различен.
Тестото се разточва, като диаметърът му трябва да е по-голям от този на тавата. Набрашнява се добре. За да не залепва по тавата трябва: или да е набрашнено добре, или да е намазнено добре. Аз избрах първия вариант.
Форма за пай с махащи се стени се облича с тесто, като ръбчетата на тестото се закрепват по стените на формата.
Плънката се изсипва и тестото от страните се прибира обратно.
Може да сложите ивички или фигурки тесто върху пая. Но пък аз не държа 🙂
Пече се около 20-ина минути на 180º или докато се зачерви приятно.
Яде се с ръце, като се внимава да не си отхапете и пръстите.
Много е вкусен топъл със зелена салата.
Вероятно ще е вкусен и студен с червена салата, ама това ще го разбера чак утре 🙂
Но със сигурност няма да е вкусен изяден паят и без никаква салата 🙁
Въпрос: харесва ли ви новото ми лого? Изработено е от Иво от 140 Ideas
Продуктът беше добавен в количката ви!