Елдата е онова странно нещо, дето се продава по магазините и пазарите, наред с варива и зърнени култури- пшеница, булгур, леща, овес и т.н. А тя не попада в нито една от тези категории, т.к. е от семейството на Лапада.
Елдата е любима храна в Русия, където я знаят под името „гречка“ и често я правят на каша, за която се вярва, че лекува псориазис /при продължителна употреба/.
Само в 100г елда / около 220 мл сварена или накисната/ има:
Кафявата елда, която е по-разпространена е всъщност бланширана /залята е с гореща вода/. Има специфичен аромат при готвене, а и по-различен вкус. Някои хора твърдят, че не понасят елда, именно заради този аромат и вкус. За други пък точно те правят елдата предпочитан продукт / аз обожавам вкуса й!/.
Кафявата елда има нужда да бъде накисната във вода / елда: вода= 1:1,5/ и след 2-3 часа е годна за консумация. В повечето ястия може да замести ориз, булгур, киноа, кускус, като времето за готвене може да се съкрати.
Бялата/зелена/ елда е суров продукт. Тя няма тази специфична миризма и вкус при готвене и аз лично използвам за кълнове. Те са едни от най-лесните и бързи кълнчета, на мен са едни от любимите, но много зависи от къде ще се снабдите с елда.
Бях си взела био елда, която не покълнала и използвах за готвене, като не ми хареса, т.к. аз предпочитам онзи, специфичния аромат. След време си взех насипна елда от Слънце и Луна и от нея си правя превъзходни кълнчета =) В тази рецепта за палачинки декорацията е именно от тях.
Днес ще си говорим и за супа, в която елдата е основна съставка за вкуса и аромата, а те се подсилват от сушените гъби, витамиките идат от пресния спанак.
Начин на приготвяне:
Елдата се измива в гевгир и се накисва за 2-3 часа във вода.
Подготовката за гъбите, ако нямате сушени е следната:
В тава се нареждат гъби, нарязани на тънки колеца, посоляват се с много малко сол и се слагат във фурна на около 50º за около 2 часа. Ако нямате толкова време, то можете да „запечете“ гъбите за около 30 минути на 100º, след което да оставите да изстиват в тавата.
Ако работите със сушени гъби, то накиснете ги за около 30 минути в топла вода.
В 2-3 лъжици зехтин се задушават лука, морковите и праза, нарязани наситно. Добавя се водата от гъбките и се подправя с чер пипер и сомак / подправките могат да се различават от посочените тук/.
След 6-7 минути добавяме накиснатата елда, доливаме с гореща вода и оставяме за около 10-15 минути на слаб котлон.
Добавя се доматеното пюре, в което е разтворено брашното и е добавена малко гореща вода.
Супата се бърка за около минута, изключва се котлона и се оставя под капак. Посолява се на вкус.
Преди сервиране нарязваме спанака на лентички и във всяка паничка със супа се слага спанак, 2-3 лъжици гъбки, 1-2 с.л. зехтин, малко лимонов сок и се поръсва с мащерка.
Супата е подходяща за малки деца, като тогава гъбите и подправките се пропускат. Ако искате супата да е без глутен, то не сгъстявайте с брашно, а просто пасирайе заедно със спанака.
Био Елда от Биомаг: ето тук
🙂
Продуктът беше добавен в количката ви!