Когато салатата се превръща в основно ястие, тя не бива да е само от зеленийки; трябва да има и по-засищащи продукти. Това могат да са кълнове ( те са високо енергийна храна с много витамини, хранителни вещества и ензими), богат на мазнини и протеини дресинг ( например с тахан, смлени ядки, фъсъчено масло, „млечен“ дресинг от кълнове (като този) и т.н.) . Това могат да са семена и ядки добавени към салатата, сварени бобови или зърнени, картофи, печени зеленчуци за аромат.
Тук идва и въпросът: „Е то това салата ли е?“. На него, отговор ни дава Уикипедия, в която пише, че „Салата е кулинарен продукт, сервиран обикновено като предястия, приготвено от нарязани и смесени зеленчуци, плодове или зеленчуци и плодове“… Е хубаво тогава, ама защо има Руска, Мексиканска, Родопска, Жетварска, в които зелени и свежи зеленчуци почти няма? Има доста и известни блогове, които пускат рецепти за салати, в които няма нито един суров и свеж продукт, изключвайки клончето магданоз, което се слага за снимка и после вероятно се маха…
Опазил ме Господ да не ям поне 80% сурови неща през деня…
Отговорът всъщност се крие в нашите нужди или за свежа и пълноценна храна, или за тежко и мазно ястие, след което следват още по-тежки такива ☺ Упс, сори…пак се меся не където трябва. Я всеки да си гледа в паничката ( или в деколтето).
Салатата трябва задължително да има сурови продукти, нерафинирани мазнини (изобщо не ги подценявайте и забравяйте), да е съвсем леко солена ( за предпочитане без сол) и ако следва и основно, да е съвсем лека, без засищащи добавки, споменати в увода.
Защо салатата се яде преди основното?
1. Защото се храносмиля много по-бързо и следователно няма да загние в стомаха, ако е консумирана след по-питателна протеинова храна ( както е и с плодовете).
2. Повечето зелении съдействат за отделяне на стомашни сокове, първенец е марулята; тя дори облекчава нарушено храносмилане.
3. Зелении като магданоз, копър, босилек, джоджен, анасон, мащерка и пр. успокояват „нервни черва“ или с други думи, облекчават газоотделянето, което е неизбежно и необходимо за нормално храносмилане.
Дояде ли ви се салата? На мен да…..
Днешната не е салата за всеки ден. Тя е по-празнична и може да мине и като основно ястие, особено за вечеря. Красива и цветна е, а когато я подредите в плоска и голяма чиния, става прекрасен ордьовър!
/И още нещо да кажа, може някой да си вземе поука…хазяите тук, които вечерят паста с пармезан или козе сирене, бекон изпържен в масло, сладолед с фламбирани банани в масло и поляти със сметана, ни гледат малко с насмешка, че вечеряме съвсем леко. В същото време всички те пият цяла шепа ( не преувеличавам!!!) витамини, омеги, добавки и най-важното- живовляк, който се взема за тежки случаи на запек. Жената скоро ще я оперират от жлъчка, но това по никакъв начин не промени храненето й, нали има лекарства и болница! Е защо бе хора?!?!? Вместо тежката ви вечеря, я се наяжте с боб, домати, марули и още треви, пък да видим ще ви трябва ли живовляка и ще стигате ли до скалпела…/
Да ви е вкусна вечерята, хазяи!
Салата с печени патладжани и бамя
Патладжанът се нарязва на колелца, осолява се и се оставя в гевгир за около 20 минути, за да отдели горчилката си. След това се измива и подсушава.
В плосък тиган се спиват няколко лъжици зехтин и когато се нагрее се нареждат колелцата патладжан. По време на печене се посоляват с мащерката, когато течността им се изпари се поливат с доматеното пюре, разтворено с няколко лъжици вода или пък само с вода. Препичат се или се оставят меки- по ваш вкус и предпочитание. Изваждат се и се нареждат на салфетка, за да попие излишаната мазнина, ако има такава.
Аз обичам препечени неща, печени хора и сурови ябълки ☺
Лукът се нарязва на колелца и се добавя в същия тиган, без да се измива. Слага се 1/3 ч.ч. вода, за да се задуши. Когато водата се изпари, котлонът се изключва и към лука се слага лъжичката мед и много малко сол.
Ако работите с шалот или с воден лук, може да пропуснете меда, т.к. посочените сортове лук са по-сладки от обикновения. Но пък мед как върви на печени сини домати, ах…
Това беше „сложната“ част.
За да поднесете красиво блюдо, можете да следвате тази последователност на подреждането:
На дъното на широка и плоса чиния се накъсват на едри парчета листята измита и подсушена салата.
След това се изсипват морковите, нарязани на колелца или настъргани. Бамята- също.
Сините домати и лукът се объркват заедно и се слагат върху морковите, отгоре им се слагат кълновете.
Ако слагате дресинга преди поднасяне, не слагайте кълнове. Те трябва да изглеждат като „дантела“ върху блюдото, а ако са поръсени с мазнинка, ефектът се губи.
Чери доматчетата се срязват на половинки, нареждат се по края на чинията.
Дресингът е от зехтин и балсамов оцет. По-желание се добавят нигела, препечен сусам или слънчогледово семе. Много ще върви и смачкан чесън в дресинга, ако обичате.
И последно- сурова бамя е балсам за стомаха! За страдащи от гастрит и язва, бамята може да се консумира и като лекарство, заради лигавината си.
Продуктът беше добавен в количката ви!