
Ако знаете каква е същността на бозата и на кваса, то тази публикация не бива да ви учудва изобщо, а дори напротив- би трябвало да сте подозирали бозата в магически свойства отдавна :)
Боза- ферементирала напитка от брашно, вода и захар ( т.е. вода и въглехидрати) с начална подкваска.
Квас- ферментирала каша от брашно и вода (т.е. вода и въглехидрати) с или без начална подкваска.
Е, аз мисля, че е очевидно, та чак очевадно, но все пак: бозата и квасът са от един дол дренки и беше само въпрос на време да им разоблича конспирацията :)
Различават се само по консистенция, степен на фермнетиралност и сладост. Ако бозата я държим на топло и тя ферментира, това е истински, абсолютно натурален и активен квас.
А как най-лесно се прави квас? С начален квас – към него се добавят вода и брашно ( т.е. се подхранва) и след няколко часа, според съотношението квас: нови брашно и вода, имаме по-голямо количество квас.
Вероятно подозирате какво съм направила, пък ако не, ето и цялата история: бяхме един уикенд на палатки. Тодор е голям фен на бозата и след като на пазара се появи истинска, полезна и много вкусна боза, винаги като я види на някой рафт, си взима от нея :) Сещате се, че говоря за бозата Хармоника, която засега е единствената, която се прави не с аспартам, а със захар и притежава свойството “Разваля се”, което в днешно време е почти на изчезване, когато стане въпрос за бутилирани напитки, включително млека, айряни, бози, “натурални” сокове и т.н.
Та, взе си Тодор боза,изпи повече от половината и другата част така и си остана. Сещате се какво се случва с бозата, която прекарва два дена на слънце в палатката- ферментира и добре, че й бях отвъртяла капачката- не гръмна ;) Съвсем умишлено не изхвърлихме бозата, защото знаех какво ще направя с нея- квас и след това хляб. То всъщност това е най-трудното- да се въздържиш от последните 200мл вкусна боза в името на Хляба!
Начин на приготвяне:
Бозата трябва да е качествено прокиснала, така че да бълбука, да мирише и изобщо да не става за пиене. Най-добре оставете около 200-300мл в бутилката, пробийте шишето с игла на няколко места, за да не гръмне капачката ( или просто лека я отвийте) и го дръжте на слънце или на топло място за няколко дни. Прокиснала боза, това ни трябва.
Прокисналата боза= начален квас, който ще подхранваме с брашно и вода.
Е. Това беше рецептата за днес :))) Малко, лесно, ама пък много полезно! Е не…няма да се мина с толкова малко писане! Не и от мен!
Бозата се обърква с брашно, така че да стане не много гъста каша. На теория трябват не повече от 4-5 часа, за да завладеят гадинките новото брашно и така тази каша да стане активен квас. Вижда се на снимката как изглеждаше моят опит:
След това следва стандартната процедура: омесване, втасване, опичане.
Омесването може да е без месене, с “прегъване” или омесване на по-твърдо тесто, което да има собствена форма. Ето ви добре и цялостно написана статия за месенето: Правила за месене на хляб с квас
В случая аз избрах да омеся по-твърдо тесто, което да премеся два пъти. Добавих орехи в тестото, но те не са задължителни, а и могат да бъдат заместени със сушени зеленчуци, други ядки и семена и т.н.
Времето за втасване зависи от топлината в стаята. От 3 до 8 часа. Следете хлебчето и като се надигне добре, действайте :)
При второто премесване, хлябът се слага във формата, в която ще се пече. Тук един съвет от мен: или намаслете добре формата, преди да сложите хляба, или сложете хартия за печене, която да изолира цялата форма. При мен се случи тъй, че хлябът ми залепна и бая стъргане падна, докато извадя хляба. На снимката не се вижда, но хлебчето излезе на два пъти.
И отзивите: хлябът не се различава особено по вкус от хлябът с обикновен квас. Има една по-особена миризма, приятна е и определено ще направя такъв хляб отново :)
А и е голям плюс, че квасът става толкова бързо!
Здравей, Ванилке!
За първи път пиша, макар че те чета от известно време, т. е. откакто у мен се породи желанието да променя начина си на живот, респ. хранене. От около седмица например у нас се яде само домашно приготвен пълнозърнест хляб, но с мая. Исках да опитам и с квас, но ме притесняваше, че трябва да го отглеждам дълго време и пак да не стане. Тук става любопитно: преди няколко дни с моя мъж попаднахме на бозата harmonica и той като фен, си взе. Каза, че не си е вземал от 15 години, защото както и ти казваш, това, което ни продават вместо боза е ужасно. Та, взехме я, аз изчетох етикета и дълбоко се замислих за родството ѝ с кваса. В този ред на мисли тази твоя статия ми подейства като откровение:) Съвпадна много точно с мислите ми и ми даде подтик най-после да се реша да правя хляб с квас вкъщи. Благодаря ти! Пожелавам ти вдъхновение:)))
чудесно!
не се страхувай изобщо от опити, никой не се е родил научен :)
Дано стане хлебчето бързичко :))))
А с какво брашно направихте хлебчето,предполагам,че с бяло няма да стане?
пише пълнозърнесто. Всеки може да го направи с каквото си иска, аз просто бялото не го одобрявам ;)
Надявам се гадинките да не са опасни , като тези от маята.Направих си тесто без мая. Само брашно и вода. За 3 дни вкисна и стана готово за употреба.Хлебчето е вкусно и съм радостна от успеха.
нямат нишо общо с маята :))
браво!
Браво, Ванилка! Невероятна си! Въпрос на дни е и аз да си направя квас за хляб, но няма да бъде от боза – нея току-що я приключих! ;) Беше вече леееко резлива – чудна! Като едно време в детството!
Сега за бозата – и аз наскоро открих “Хармоника”-та и много ми хареса, а вчера в Лидл попаднах и на друга истинска (със захар) – “Гушанска” (от село Гушанци). И двете са много хубави, разликата е само, че първата е от ръж, а втората – от пшеница (поне така пише на етикета, не е уточнено повече… ще ми се да мисля, че пшеницата е употребена “пълнозърнесто”, но кой знае…).
Квасът стана. Никакви проблеми. Благодаря Ви ,че споделяте толкова добри неща с нас. Вие бяхте “причината “да разбера ,че в моя град продават бозата “Хармоника”. Направих си и хляб от лимец и от ръж. След това захраних останалия квас с брашно и вода. Отново си става.Благодаря Ви от сърце!
;))))))))) трогната съм от признанието!
Аз от години си правя домашна боза и домашен хляб,но хлябът ми винаги е бил с мая.Днес установих,че бозата ми е достатъчно вкиснала и ще се опитам да си направя квас по описания от Вас начин.Дано успея,за да споделя.Пожелавам Ви слънчев и усмихнат ден ;-)
А може ли да използвам директно вкиснала боза, без да отглеждам квас? Вече е шупнала, сгъстена, без грам сладост.
Безкрайно много ви благодаря за идеята за домашния квас от боза тъй като се чудех как да го направя по-безобидно от стандартното захранване на вкиснало брашно..за една рецепта за сраствания.
Но мисля, че ми трябва всъщност течния квас..защото пише отвара..а за това вече не мога да намеря единна информация, ами трябва.
Здравейте, ние правим хляб с квас от доста време. Въпроса ми е по скоро дали и как мога да направя квас за боза от кваста за хляб. Искам да пробвам да си направя вкъщи боза? Някой може ли да ми даде съвет?
Привет :)
Доколкото знам няма нужда от квас за боза, а от естествена ферментация – същата, нужна за направата на самия квас.