
Една троха казала на друга:
-Аз съм по-голяма от теб и мога да запуша мивката!
Втората й отговорила:
-Може да си по-голяма, ама мен ще ме изкълве бял гълъъъъб, менеее, а не теб!
Ако ви е писнало да слушате разговорите между трохите, които неизменно остават след като нарежете хляб, който е престоял няколко дена, ако изобщо ви е писнало хлябът, който месите да изсъхва и да се рони, то можете да се насладите на следващия ми пост, да ми кажете едно голямо “Наздраве, Ваня!” и да ме почерпите с дъвка без аспартам.
Всъщност, ако месите хляб с квас и го печете правилно, много рядко можете да станете свидетели на явлението “Разговор между трохи”, което така и не е описано в учебниците по химия, физика и биология, вероятно защото списвачите на учебници ги е еня за спокойствието във вашия дом и прибягват до банички. Е, мен ме е еня ( тая дума от де съм я научила, за бога…) и затова ще ви споделя откритието ми.
А то не е мое откритие. Но просто в един момент ми направи впечатление, след около месец се сетих за него, след около 3 се сетих да експериментирам и след още един месец стоя на един крак пред плота в кухнята, докато пека торта за 20 човека и ви пиша този пост.
Всичко тръгна от…еми от началото. Имам смътни спомени, че в манията си да чета етикети и да се възмущавам на съдържанието на много от продуктите, които се продават по магазините, започнах да чета повече за Е-тата. Някои от тях не са опасни, някои са забранени в много страни, а в България не са, други са доказано вредни, ала се използват. Например Витамин Е е консервант, Витамин С също. Двата витамина са безвредни за човек, ако си затворим очите, че са синтезирани, а не са натурални, но пък бих преглътнала нещо, в което има вложен Витамин Е. Така ми стана интересно какво слагат в хляба, за да стои пресен дълго време, да е мек и да не се рони. Ползват се сорбати, разни влагозадържащи вещества, консерванти, за да не мухлясва- все кофти неща, но някъде открих или прочетох, че…в хляба може да се слага агар, който да го държи влажен. Не, това не го прочетох на етикет, някъде в нета беше, никакъв спомен :(
Агар-агар значи, а? Онова, дето си го обичам и го ценя, защото е натурално, безвредно и прави чудеса в тортите ми!
Такава била работата…влезе ми тая идея в главата и когато направих отново квас, се сетих за идеята ми и пробвах.
Хлябът, освен че имаше агар, имаше още една много важна съставка- мед. Медът е за съвсем, ама съвсем лек сладък вкус, помага на втасването с квас. Друга важна особеност е самото месене и печене. За тях- по долу.
Хлябът, който Тодор окачестви като най-добър до сега ( и аз така), понеже беше над 2 кила и нещо,го ядохме над десет дена. Беше завит в кърпа, но нито изсъхна, нито мухляса, нито се ронеше. Коричката беше със същата мекота, както и средата, т.е. хлябът се режеше изключително лесно и е най-подходящият ми хляб за филийки. Ароматът на квасен хляб- без коментар.
В тази рецепта няма да описвам как се прави квас, писала съм много за него. Важните моменти ще ги споделя. Другото което също е “малко недобре” е, че не съм мерила количествата вода и брашно. Но и с това ще се справите, нали :) А и ви давам приблизителни количества, при нужда- коригирайте.
Начин на приготвяне:
Хляб най-лесно се приготвя с квас, който е подхранен преди 3-4 часа и е възможно най-активен. Как да познаем- като наклоните съдинката с квас, той трябва да е като жив, да бълбука и да е с доста малка плътност.
Около 200г квас се изсипват в дълбока купа и се объркват с 300-400г вода, сол и мед, докато стане хомогенна смес.
За мен най-лесният начин на замесване на хляб е следният:
В купата с квасената течност се добавят последователно 2-3 чаши брашно, като сместа се бърка с тел за яйца. Какво му е лесното ли- не остават брашняни бучици и сместа се обогатява с въздух ;) От кака си да го знаете.
Когато сместа стане по-гъста от боза, пак прибавяте по чаша брашно, но вече бъркате със здрава дървена бъркалка. Тестото най-накрая трябва да стане трудно за бъркане, лепкаво и когато го натиснете с ръка, то да си възвръща формата след 6-7 секунди. Това е средно твърдо тесто за хляб с квас. Няма нищо общо с разтегливото и лесно за месене тесто с мая, което баба ми меси. Понатам ще ви дам и рецепта с много меко тесто, подобно на това тук.
Купата се покрива с влажна кърпа или прозрачно фолио и се оставя да втаса за 7-8 часа.
След това имате 2 варианта. За този хляб аз използвах омесване в мазнина.
Предимството е, че хлябът не лепне и коричката става мека.
На намазнен плот се изсипва тестото. Можете да ползвате сладкарска шпатула, по-голяма лъжица или влажна ръка, за да го извадите по-лесно от купата. Ясно е, че е залепнало по нея.
Много леко и с “миши” натиск тестото се омесва в мазнината за около 1-2 минути; ще се налага да добавяте още мазнина, защото ще лепне по плота. Съвсем в реда си е.
Тава или форма за хляб се намазват с мазнина и се поръсват обилно с царвечиен или пшеничен грис, може и с галета. Хлябът се поставя във формата и се оставя на по-топло място за около час, два. Ще забележите как отново втасва, този път по-бързо.
На дъното на фурната се слага плоска тава или съдинка, в която има 2-3 пръста вода. Фурната се загрява до 230 градуса и хлябът се слага да се пече за около 25-30 минути, след това се допича колко е необходимо на 180 градуса (от 20 до 40 минути). Времето за печене зависи от дебелината на хляба.
Когато хлябът е с агар, това означава, че в структурата му са се образували такива съеднинения, които задържат водата в себе си. Поради тази причина хялбът ще го печете малко по-дълго от обикновено на ниските градуси, а ако започне да загаря отгоре ( както се случи при мен, по цвета можете да познаете), сложете алуминиево фолио и продължете с печенето!
Когато е готов, при почукване на долната страна на хляба, звучи “на кухо”- както се пробва диня дали е зряла.
Оставя се на решетка да изстине, завива се с кърпа и се реже, когато напълно е изстинал.
Кое е най-важното, което трябва да запомните от тази мноооогоооо базоваааа и ваааажнааааа рецепта за хляб:
-хлябът се омесва много мек
-слага се в много гореща фурна и не се отваря първите 25-30 минути
-на дъното на фурната има съд с вряща вода!
-хлябът се покрива с фолио, ако започне да загаря, за да се изпече отвътре
-не с реже топъл.
Лично за мен, това е най-полезната, важна и базова публикация, която съм давала за хляб и месене. Може би защото с всяко омесване на хляб, разбирам грешките си или пък успявам да анализирам кое защо се е получило по еди какъв си начин.
Дори да не сложите агар в хляба, следвайте инструкциите за месене и печене и ще получите вкусен хляб! Агарът спомага и за онази жилавост на хляба, която се получава при месене с бяло брашно продължително време, което за мен е съвсем скучно и безсмислено. Направо си е губене на време.
Така. Направете хляба и не забравяйте да ми кажете “Нздраве, Ваня” :)
Хубав ви ден!
☼
Здравей,
страхотна статия, нямам търпение да ми свърши диетата и да пробрам да направя домашен хляб, направо ме запали за каузата :) Имам само един въпрос – може ли да кажеш колко агар и и колко мед се слага в количеството съставки, което си описала?
Предварително благодаря
Писала съм в ПРОДУКТИ ;)
Със сухите съставки ли смесваш Агар-а или го разтваряш във водата?
няма значение това, когато се сетиш ;)
Много често срещам “квас “, вместо мая. Бихте ли обяснили накратко, купува ли се или се приготвя и как ?
Благодаря предварително.
Поздравления за чудесния блог!
В сайта има много рецепти за квас, в тази рецепта също има линк за квас, където може да прочетете какво е :)
А дано се сетя, я! :)))
Ваня би ли могла да ми кажеш как да си търся агар-агар/може на английски/тъй като не живея в България.
agar-agar
А този хляб може ли да се направи в хлебопекарна ?
не зная, нямам хлебопекарна, но аз съветвам хляб да се меси с ръце!
Моят хляб, най-великия на света. Благодаря ти, музо ванилова.:))))))
Квася и меся тия дни, обещавам да споделя после резултата.
Еее, чакам, чакам макар че знам какво ще излезе изпод ръцете ти ;)
Чуден ти е хлябът!И без агар пак стана раз-кошен,но все пак вълшебната съставка е душата-без любов и удоволствие от приготвянето на хляба няма как да е толкова
вкусен,нали?
Наздраве,Ваня!
Невероятно откритие си направила за хляба, който не се рони! Поздравления!
Някой ми каза, че в китайските магазини може да се намери agar-agar. Ако ти знаеш някакъв по-достъпен начин – сподели го. И дали има някакъв за готварски цели, попадам на такъв за промишлени цели с големи разфасовки 5, 10кг и т.н.
имам от тоя от кит. магазини и е много…твърд и не се разтваря; демек- не съм доволна.
Иначе и аз искам да намеря на прилична цена…къде е тоя по 5 кила?
Този от 5 кила, явно е за промишлени цели, предполагам недобре пречистен и не се слага в хранителни продукти.
Намерих го в биомагазин http://www.zoya.bg, но съм шокирана от цената 12г за 8,90 лева! Доближава се до шафрана.
Вж. по-долу – като прилича толкова на желатин, не можем ли да го заменим с желатин?
Агар – Агар – желатин от водорасли
Цена: 8.90
Overall rating:
Описание:Наричан още китайски желатин или „японска пяна“. Вид водорасли в моретата на Югоизточна Азия.
Агара се използва в хранително вкусовата, сладкарската промишленост за приготвяне на желета, мусове, кисели млека и мн.др. Желиращата способност на агара превишава в пъти тази на желатина. Желира се като 2 г. агар-агар се добавят в ½ л. вода.
Състав: пудра от агар-агар
6 х 2 гр.
аз не ям желатин, т.к. се прави от животински кости. А агарът е често използван и не е чудно, че не е скъп. Да, тези в биомагазините са така…
Ванилка, би ли споделила къде в Бг човек може да си купи агар-агар, защото търсих на много места сред желатините и на някои пише, че са животински, на други нищо не пише.
Предварително благодаря за отговора!
Чудесни са ти рецептите и стила на писане. Искрено ти завидях за прекрасните баба и дядо!
Дааа, има в биомагазините :( В Балев има голяма разфасовка, която излиза по-евтино ;)
Написала си, че след като втаса има 2 варианта да се продължи и ти си избрала да го омесиш с мазнина. Другия вариант какъв е? Просто да се омеси без мазнина или ?
Да се омеси в брашно, да/
Благодарности за споделената рецепта, получи се много вкусен и ароматен хляб, за съжаление нямах агар-агар, но следващия път няма да го пропусна.
Нздраве, Ваня! :)
Ванилке, този ли имаш в предвид от магазина на Балев:
http://www.balevbiomarket.com/agar-agar-na-prah-200gr.html
da
Агар-агар има в “Метро”, на фирма “Биосет”, пакетчета от 50 г, но не помня точно цената – между 3 и 4 лв., ако не се лъжа…
Привет!
Чудесна рецепта,Благодаря за популяризирането на този продукт агар–агар,който не е много известен на домакините.А и на кой би му хрумнало да го сложи в хляба.За това колко е здравословен и чист хлябът направен по тази рецепта,направо съм очарована!!!
малък трик от мен ;)
Най-сетне – успях! То при мен май всичко става от 3-ия път, та и хляба така… Но да ти благодаря за статията, тя много помогна :)
аз благодаря за довериерието!
Драга Ванилка,
попаднах на сайта ти търсейки рецепта за квас и съм очарована от него. Много ти благодаря за рецептите.
Днес опекох първата си питка с квас и стана много вкусна. Единствено коричката отгоре стана по-дебела, може би трябваше да я намажа със зехтин преди да я пека.
Пожелавам ти много здраве, благополучие и успех с Ванилницата.
Благодаря от сърце, Вени!
Здравей, Ваня! ( аз съм на “ти”, дано не ти е неприятно)
Много харесвам блога ти, някой ден се надявам да опитам и от слдките изкушения на Вънила Кичън.
Имам два въпроса относно този хляб. Първият е относно квасът, мога ли да го заместя бира примерно или с нещо друго ( ако е възможно да не е мая) и ако може, в какво съотношение ( не разбирам от хляботворене… :/)
И второ- мога ли да заместя агар- агар с индийски живовлек ( psyllium) и ако да, колко и как.
Благодаря за споделените рецепти и отделеното време!
Здравей, Зори.
не можеш да заместиш кваса с нищо друго.
И за агара важи същото
В блог с рецепти ->хляб има много и различни рецепти. МОже да почерпиш вдъхновение и идеи от там.
хубав ден!
Благодаря ти, ще пробвам някоя друга тогава. А някой ден, когато се сдобия с квас ще пробвам и тази.
Със здраве!
Здравей,
Страхотен блог! Поздравления!
Хлябът с квас става страхотен, следвайки твоите точни инструкции.
Може ли само да ми обясниш къде и кога точно се добавя агар агар към тестото с квас.
Благодаря.
Здравей :)
Много се радвам, че ти харесва :)
Сложи агара при брашното, т.е. както се слага сол или бакпулвер.