
Като бях малка баба правеше кемерки. Това бяха хлебчета от кисело тесто (с мая, бяло брашно и олио), в което по средата има плънка от задушена кайма, лук, сушени чушки и чубрица. Помня също, че по всички училищни лафки се продаваха въпросните кемерки с доста по-малко пълнеж и по-мазни.
Баба отдавна не ми е правила кемерки. Едно- защото не ям кайма от близо 7 години, второ- защото не съм си при нея и тя няма как да ме глези така.
Но поне ме е научила да се глезя сама. А пък аз ще ви науча да се поглезите и вие.
Рецептата за днешните кемерки е доста…проста. Има и едно “но”- съставките за плънката си ги измислям сега по спомен, т.к. истинската плънка е тази от Пълнените патладжани. Беше ми останала повечко, понеже ни предстоеше пъуване, реших да направя нещо за из път.
~~~~~
А като казах пътуваме…ами май не съм ви споделила?!?! Бях в Словения за 3 дни.
Предложох Vanilla Kitchen (моята страст, любов и живот) като мой проект на изложение за млади предприемачи (или хора с новаторски и буден дух)…Условието беше да имаме бизнес или да мислем за бъдещо развитие. Аз сайта и поръчките не мога да ги нарека бизнес, но определено знам, че един ден ще правя само това!
Та, предстaвих Ванилката пред група български млади хора, няколко словенеца ( ето снимка на моя милост тук ), а след това на един коктейл-конференция се опитах да намеря хора, на които им е интересно да слушат за моята страст. Е, не намерих, но поне имах повод да си облека роклята от Andrews (хубава бг марка!) за втори път и знам, че моите приятели са тук, в България, където и искам да живея. Ето още една снимка тук .
Най-засищащи и издръжливи са хлебните произведения- не му мислих дълго. На оригиналната плънка добваих малко овес и соева кайма за плътност.
Модификацията на бабината рецепта е голяма. Всъщност само името съм взела.
Моето тесто не е мазно, не е с мая и е с 2 вида брашно.
Плънката е по-богата и няма кайма.
С две думи- кемерките са щадящи талията и околните й зони и са веган.
Начин на приготвяне:
Тестото:
Двата вида брашно се пресяват задно със солта и содата. Омесва се еластично тесто с водата, като оцет се добавя, за да е по-лесно разточването. По желание тестото може да се омеси в мазнина, за да станат по-хрупкави кемерките, особено в местата, където няма плънка. Аз не го направих и разточих тестото с много брашно, за да не е нужна мазнина при печене.
За сметка на това кемерките не бяха достатъчно сочни и следващия път ще добавя мазнина пък!
За плънката:
Зеленчуците се нарязват на ситно.
В мазнина се задушават лука, чушките,морковите, гъбите с 1/3 ч.ч. топла вода. Когато лукът стане прозрачен, се поръсва с червения пипер и смлян кориандър.
В сместа се добавят овесените ядки, соевата кайма, слънчо семето и се поръсва с наситнен магданоз. Оставя се на котлона за още 4-5 минути. Ако сместа е прекалено течна, се добавят още ядки.
Кое с какво може да заменим или добавим:
* може да добавите царевица, сварен боб или нахут, нарязани маслини, кисели краставички.
*соевата кайма може да се замени с още овесени ядки, счукани орехи
*гъбите може да се пропуснат
*чубрицата е идеална за кемерките, но аз нямах :(
Как се прави:
Тестото се разделя на десетина еднакви топчета. Всяко едно от тях се разточва в брашно ( или мазнина, нали ви казах защо).
По средата се слага лъжичка от плънката. Колкото повече- толкова по-дборе, но ако е много тънко тестото, може да се скъса при пренасянето в тава.
След това ръбчето се натиска с вилица, за да не се отлепи при печене.
Кемерките се нареждат в тава и се пекат на 180ºС в предварително загрята фурна за около 20 минути или докато почервенеят приятно.
Изваждат се топли от тавата и се покриват с кърпа, за да омекнат.
Много са вкусни, поръсени с шарена сол. А на закуска с липов чай с медче са идилия!
А вие яли ли сте кемерки? А ако сте яли нещо подбно, как го наричате във вашия край?
има едно нещо ,което само в Русе съм го яла: сурово тесто на пара , вътре пълно с зеленчуци със някакви подправки, изглежда на същият принцип като тези, яде се възможно най- горещо и е адски вкусно, приготвят го в една китайска бърза закуска, нарича се пау-чи и е невероятно <3
хехех, това е типичният китайски Bun :)
Още не бях прочела края на изречението и щях да побързам да попитам дали не си го яла в китайски магазин :)
Скоро мислех да я пробвам и тяхната рецепта, защото ми е ужасно интересна!
Мерси за споделянето!
Уф, Ванилка, с твоите вкусотии. Като сготвя нещо не толкова вкусно и се яде два три дни. Сега какъв стана, направих две дози кемерки ( леле какво готино име)- едно с месо за хиените домашни и едно за мен, бедния, гладен вегетарианец. И в крайна сметка- цялата кухня е в брашно, от яденето няма и помен. За това дай идея утре за вечеря. Браво на теб и на баба ти .
Хахахах, разсмя ме!!!
Почти ме е срам, ама не ме е, даже ми е кеф!
Кемерка- то ще взем да стане известно най-накрая :) Наистина го има само по моя край….
А за вечеря утре- може да пробваш някоя веган мусака или паста?! Няма да мога да пусна рецептата за домашна паста тея дни, но като това стане, знам, че ще ви се услади!
Благодаря, ще предам на бабчето!
Вкусна работа били това кемерките :))) Ползвах гъбки кладници, чубрица и кориандър. Не знам дали трябваше и двете подправки едновременно….. ама е вкусно. Даже докато пиша това хапвам кемерка с чери доматки :)))
Ами след като е вкусно, няма как да не е трябвало!
Добър апетит!
Не съм чувала досега за кемерки! :))))) Много готино име. Приличат ми малко на пица калцоне, която сме си правили в къщи. Изглеждат направо невероятни и мисля че тия дни ще се развихря в кухнята :Р Много ми харесват всичките ти рецепти и когато имам време си забърквам по нещичко. Много вдъхновяващ блог!!!! Благодаря :Р
Оооо нее, аз благодаря!!!
( а кемерките по принцип са кръгли, мазни и с по-малко пълнеж и по-бухнало тесто :))) ) От СЗ България съм и затова я знам думичката ;)
Здравей Ванилка,
от известно време следя сайта ти с голям интерес. Не съм кой знае какъв готвач, но от време на време имам просветления. Най-ми харесва, че уж едно нещо видя, после покрай него идеи за още поне 2 готвения.
Като бях по-малка правех подобни хлебчета, но ги подгъвах, иначе като плънка слагах зеленчуци или яйца и сирене, а майка ми за месоядните слагаше кайма.
Поздрави и продължавай все така да вдъхновяваш :)
Привет!
Поздрави и на теб и много се радвам, че намираш идеи тук!
Само така, юхуу!!
Ваня, като някой линк ме довее тук, просто не мога да си тръгна.. И само гледам, облизвам се, идеите хвърчат в главата ми и оставам с твърдото намерение още утре да запретна ръкави!
Честно, никога досега, никой (ако ще да е най-прехряления майстор) не е успявал така да разпали желание, апетит и нетърпение да сготвя нещо. Тоооолкова голям фен съм на всичко, което правиш, че не знам как да го опиша с думи :-)
Истинско вдъхновение си.
радвам се, Марти!
радвам се…изпълнява ми се мисията значи ☺
“Кемерка” идва от турската дума за торбичка (кесия – но и тя не е българска), в която се държат жълтици. От Враца съм, предполагам че и ти Ваня (приятно ми е да се запознаем). Странно ми е, че във Враца открай време не е имало и се надявам да няма турски етнос, но в същото време има доста чуждици с турски произход в местния диалект.
Отплеснах се – кемерка не бях ял от дете. Децата ми също не знаеха като какво животно е това, но им обясних и след като им направих вече са наясно.
Продължавай в този дух – България има нужда от такива хора !!!
☼
да, градски сме! Благодаря за разяснението!
Чудесни са кемерките, още по-вкусни станаха на втория и даже на третия ден! Чудесен сайт, чудесни рецепти, поднесени по изключително творчески и оригинален начин. Ваня, желая ти успех във всички кулинарни начинания, ти имаш талант в тази област, развивай го!
Благодаря от сърце!
Ще се постарая!
От Враца съм и там има един квартал”Кемера”.От там тези вкусотии се наричат кемерки.Там се правят повече от 50 години.Плънката е ситно нарязано по тлъсто свинско месо,а не кайма,лук и подправки по вкус.Не се слагат нито домати,нито доматено пюре,нито сирене и т.н.Другото е само интерпретация,но не и кемерки.
Спомен от едно време са кемерките както и тутманика Моята баба ми правеше кемерки редовно с хрупкава долна коричка и домашна кайма. Благодаря, че ми ги припомни