
ЗА ХМЕЛОВИЯ КВАС:
100г хмел
100г вода
брашно -ръжено, пълнозърнесто, от лимец, спелта, овесно...
За кваса и за хляба мога да говоря и пиша много!
Защото обичам аромата на брашно /прясно смляно или домашно/, обичам да меся хляб, да експериментирам с техники и продукти, обичам да пека хляб, а ароматът на изпечен самун може да унищожи всякакви мои желания да живея на плодове дори и за ден!
Последният квас, който направих, реших, че ще бъде върха на квасената ми кариера из дебрите на Ваниловата ми кухничка. Наумих си да бъде хмелов, защото за него само хубави неща съм чувала и чела! Никога не бях опитавала такъв хляб и умирах от нетърпение да го сложа, да се получи и да го използвам! На практика той се приготвя като всеки друг квас, но се замесва с чай от хмелени шишарки.
Във Ваниловата кухня са минали и още някои други видове квас:
- Нахутен квас, указания има в ТАЗИ рецепта
- Ръжен квас, можете да прочетете ТУК
- Обикновен пшеничен квас, рецептата е в стария ванилов блог, ТУК
- А за да разгледате част от хлебните произведения, може да видите ето ТЕЗИ хлебчета
Но да ви разкажа за хмеловия квас:
Прави се силна отвара от хмел- вода:хмел=1:1. Оставя се да изстине, прецежда се и с получения чай се забърква смес с брашно ( и по желание лъжичка захар), която е по-гъста от тесто за палачинки, но по-рядка от това за кекс.
Квасът се прави в буркан и се разбърква с дървена бъркалка /може и пластмасова да е, не използвайте нищо метално!/
Ако ви остане от хмеловия чай, съхранявайте в бурканче в хладилник и след това, когато подхранвате кваса, използвайте него, вместо вода.
Брашното– в случая съм избрала ръжено. Брашното може да е и пшеничено, но задължително да е пълнозърнесто! Изобщо…бялото брашно нека изчезне от кухнята ви!
Покрийте буркана с марля и оставете на стайна температура. Всеки ден разбърквайте по веднъж, два пъти на ден.
На втория ден ще забележите мехурчета и ароматът ще е кисел. О даа!!! Започнало е да става значи ☺ Подхранете с още брашно и хмелов чай, разбъркайте, покрийте и отново оставете. На третия ден– пак така, на четвъртия би трябвало квасът да е готов.
Как да го познаем? Ще има много повече балончета, ще мирише силно на кисело и ще се усеща и аромат на бира. Мен ми хареса! Много ми хареса! Самият квас ще е с пореста текстура:

Отсипете толкова, колкото ще ви трябва за омесване на един хляб ( 150г за около 500г брашно) и отново подхранете с брашно и вода/чай. Може да сварите още хмел, но аз продължих да подхранвам кваса с обикновена вода.
И още нещо– ако ви се наложи да отсъствате от вкъщи за повече от ден, то сложете бурканчето с квас в хладилника, за да “приспите” гадинките в него и след като се върнете извадете и след 4-5 часа отново похранете.
***
И сега най-важното! С огромно удоволствие ви съобщавам, че си имам много готина уеб камера Logitech, която ми беше подарена, за да правя клипчета специлано за Ваниловия сайт! Та…това е първото клипче с нея. Да…имам много да уча за това как се правят видеа, как се обработват и т.н. но всичко с времето си!
Ще се радвам, ако ви е полезно и чакам обратна връзка от вас!
Видеото е кратко, но то и правенето на квас не е много сложно:
[youtube id=”2AH-bgX5rAA” width=”620″ height=”360″]
А следващия пост ще е за самият хляб, който можете да видите /не много ясно/ на снимката на кваса, който е подхранен отново, след като съм използвала част от него за хляба:

Пробвах да направя елден квас, но не се получи. Защо ли аджаба? А ръжен вече 2 пъти правя и става супер. Има ли някаква тайна за квас от различни брашна – брашно от елда, нахут, спелта и т.н. :)
Ами, възможно е да не си попаднала на хубаво брашно.Но щом като веднъж си получила- то значи проблемът не е в технологията.
Времето за квас зависи от това колко въглехидрати има в брашното.
ВИж- от елда и спелта не съм пробвала.
Пробвай в ръжения квас да почнеш да слагаш от пшеничното брашно, макар че после като го замесиш с друг вид брашно, не се усеща особено много =)
ще задам един глупав въпрос, че не можах да се сдържа. гледам тука се споменават елда и спелт . каква е разликата между двете? доколкото знам елда на руски е гречка, а на английски спелт. нещо се озадачих.
Buckwheat е гречка; spelt си е спелта
оказа се че английския ми бил много “добър”.
[…] квас, а как се прави квас…има чудна рецепта с видео ТУК, а само видеото можете да видите […]
Ах, ах! Забърках го и днес (4-ти ден) мирише на кисело-горчиво, ама не точно на бира. Преди да го разбъркам тази вечер седеше в буркана на три слоя – най-долния като боза, средния – тънък, бял и отгоре пяна. Нормално ли е? Чудя се да замесвам ли хляба или кваса е “втасал” :D
Ами- ако има пяна и ако след като го разбъркаш има балончета- наред е.
Но все пяак не е добре да се разслоява. На мен ми се е случвало и какъв е номера тук ;)- изливаш най-горния воднист слой и добавяш само брашно. Объркваш добре и ако квасът “тръгне”, т.е. не се разделя пак и си прави балончета, значи е спасен =)
Разбърквай го по-честичко- 2 3 пъти на ден. И пробвай с по-малко течност, може и заради това да се разслоява =)
Бих искала да попитам откъде се купува хмел :)
Хмелът е билка и се продава в аптеките или дрогериите =)
[…] А как се прави квас? И това ще намерите в сайта, има дори една публикация с видео, ето ТАЗИ. […]
Очарована съм от нещата, за които пишете и от начина, по който пишете! Стана ми много ведро, докато четях. Имам и въпрос – в Гърция една жена ми каза, че приготвя квас с босилек. Обясни жената подробно, но аз недооцених информацията и не си записах. Даже ми се стори доста странно. Снощи до късно четохме с Митко за хляба, водата /ние пием само изворна/, за кваса и ми “хвръкна прическата” от някои ужасии. Но научих и полезни неща. Спомних си също, че баба винаги имаше квас, но как и откъде… дори не се бях замисляла. Та ето и въпроса: как се прави квас от босилек и от кои други растения може да се прави. Нямам търпение да си направя истински хляб – храната, която уважавам и обичам. Имаме си машина за мелене на зърното до брашно – в нея Митко е правил домашен фин червен пипер за готвене. Очаквам с нетърпение!!!
Здравей!
Радвам се, че тук Ви харесва и че допринасям за по-ведро и свежо настроение ☺
За моя радост, ала и нещастие- нямам идея и не съм чувала за квас от босилек, което означава, че това трябва да се провери и изпита, макар, че подозирам, че методът е същият, както с квас.
Ще проверя и ако намеря нещо, ще го опитам, тъкмо имам една саксийка с босилек тук! Това е чудна идея, мога само да гадая колко прекрасно ще ухае хлябът с квас от босилек!
А за другите растения, ще го мислим =) Наистина вярвам, че може да са на същия принцип.
Ако ли не- квас става само с вода и брашно, така че можете да си правите хляб, не е задължително да е от някаква отвара или растение.
Квас знам, че се прави от нахут ( в сайта има), о картофи, ябълки…какво ли не! От ябълки също съм правила. Стана, но пък аз заминах и се беше развалил като се прибрах, та не пробвах =)
Успехи!
Най-после ми се получи кваса!!!
Много съм щастлива!
Благодаря ти, Ваня!
Йееесс!!!!
Десс, аз ти благодаря за доверието! Сподели после как е бил хлябът =)
Имам едно въпросче. Направих си квас, но обикновен с ръжено-пшеничено пълнозърнесто брашно. Вчера беше 4-ти ден, но ми изкипя(надигна се двойно). Мога ли да го ползвам, или няма да ми се получи хлебчето? Мога ли да правя аналогия с превтасало тесто? Ще се радвам да ми отговориш бързо, за да знам какво да правя. Предварително благодаря!
Здрасти, тези дни съм болничен и не сядам на компютъра, дано не е фатално късно.
Квасът е прекипял, понеже е ааадски топло и съответно му трябва по-малко време, че да стане готов.
Сложи на остатъка от кваса брашно и вода и ако отново потръгне, значи е ок. Ако се разслоява и започва да мирише още по-кисело, няма да стане.
Според мен може да замесиш хляб с него, но да знаеш, че и там ще трябва доста по-малко време за втасване ;)
Е късно ли е вече ? ☺
Точно сега пека хлебчетата. Не те изчаках да ми отговориш, и замесих. Разделих на две хлебчета, и още квас ми остана;) Остава само да не се изложа на финала.
Бързо оздравяване!
Благодаря!
Аз не съм болна, ами имах да ходя на конторлни прегледи и всичко е наред :)
Значи си питала и неволята!
Знам, че не си се изложила!
Мисля, че прилично се справих;) Въпреки, че не ми се надигнаха много, питките станаха страхотни! Детето също ги оцени.
Още веднъж благодаря за ценните съвети!
и аз благодаря за доверието!
Здравей и от мен,
Имам едно питане. Преди един месец си хванах квас. Правя си хлябчета с него, пак си го слагам в хладилника. И понеже си експериментирам и си купувам различни брашна (но само пълнозърнести!!!) и после като си подхранвам кваса слагам от което брашно ми е отворено. Тоес кваса ми има и ръжено и пшеничено и т.н…
Та въпроса ми е, окей ли е така?
Държа го в хладилника и когато реша да меся хляб го вадя няколко часа преди това.
Благодаря предварително!
Здрасти :) Ок е да слагаш различни брашна, даже очаквам скоро да се похвалиш с някой много инетресен и различен квас! Не знам само дали с царевично става- не съм прпобвала, та да кажа “Не може” :) Може би да споделиш някой ден ;)
А като кваса го държиш в хладилник и го вадиш за няколко часа преди месене, достатъчно ли му е това време, че да “кипне” отново? Аз питам, защото пък аз това не съм пробвала :) Много е приятно да се учим взаимно!
Та…няма проблем за брашната, чакам резултати!
Поздрави!
А под кипване означава ли това, че кваса става на много ситни мехурчета, които като , че ли бълбука и се надигат ? Значи по принцип в къщи е много голяма жега, така, че да предположим, че май за няколко часа може и да са достатъчни. Аз съм новак и не знам, може би не правя нещата както трябва.
Припнцип под различни брашна исках да кажа, че май само с пшеничено и ръжено го правя, но пробвам различни марки на пазара, че като чета из блога има значение какво е брашното. Та ги тествам от кои става най-хубав хляба. Като задобрея ще мина на по-скъпите брашна от типа лимец, спелта и т.н
Засега съм омесила 15тина хлебчета по рецепта на Ванилската кухня, като цяло се станаха добри, но има още какво да се учи.. затова на курса :)
охооо, разбрала си значи :)
Усещам как ще правя два курса. Съвсем на прав път си, точно си става кваса :)
А за марката- има 2-3 по-хубави марки на нормални цени, важно е да четеш съдържанието- в много има подобрители и разни стабилизатори…
Правих квас 3 пъти !!! Чакам 4 дни мирише на кисело, но и 3 -те пъти се разслоява отгоре остава само водата, като го разбъркам и се появяват балончета,но това не е най-важното нито един от трите пъти хляба не се надигна и милиметър!!
Преокиселил се е…
Ок т.е държала съм гомного дни или …?? Вчера сложих пак с грахамово брашно-купих го от едно био магазинче на ул. Л. Каравелов.
може и заради по-топлото време да е.. :( Капризна му работа, Пробвай пак като се застудее ;)
Може ли някой разумно да ми обясни защо при приготвяне на квас не се ползва метална бъркалка?Това ми звучи като църковна догма.От няколко години със жена ми правим домашен хляб с квас, правим си и квас, когато изтървем стария, бъркаме с метална лъжица и досега не съм усетил някакъв проблем.Просто нещата стават.
ами уж за да не се отделят метални йони при триенето на метала в страните на съда. от това може да се спре ферментацията.
Съшо така се казва да се не ползва чешмяна вода, заради хлора. Е- аз все такава ползвам и става…
Явно това са предписания от “предапзливост”, но аз гледам да спазвам ( и да казвам) някои от тях ;)
Здравейте, случайно попаднах тук и ще споделя с Вас какъв квас си направих аз. Веднъж написаха в фейса, че през Втората Световна война са се чудили как повече хора да убият и са решили в дрождите в маята да сложат нещо и да ни убиват бавно, като ядем хляб. После бяха сложили как да си направим мая сами и аз реших да пробвам, защото гледам да давам колкото се може повече домашни неща на децата от боклуците навън които се предлагат. Така…четох, четох и накрая направих това …..вода и ръжено или пълнозърнесто брашно 100 гр вода и 100гр брашно в стъклен буркан, като се бърка чак вторият ден с дървена лъжица. Буркана се слага някъде на топло (аз го сложиш на прозореца) и завит със салфетка да диша. Така 5-6 дни докато стане с мехурчета и от вторият ден го захранваме с брашно и вода. Едни казват, че изсипват почти всичко и остават една лъжица и го захранват, други ако искате да направите бързо хляб, не да чакаме по 5-6 дни… се слага 1-2 лъжици кисело мляко. Аз със хмел не съм пробвала и сега ми е мъчно, че не съм питала баба ми как са си правили те мая.
Ами да :) Това си е квас по класическия начин :)
За маята и аз съм го чела; не знам дали е 100% истина, но във всеки случай не е от най-полезните неща тя.
Впрочем, баба ми май не е правила квас…странно?!
Повечето от бабите ни не са правили квас, защото всеки път, когато са месили хляб, са откъсвали топка тесто заследващото месене. Така са правили техните баби и майки… Смятай, колко поколения са минали от първото създаване на “добър квас”. След много разпитване открих само една баба, починала вече, която е правила квас “от нищото” и за която си спомни бабата на моята жена. Ако желаете – нека всеки попита своята баба дали помни – повечето ще ви отговорят, че просто са взимали от тестото на омесения, втасал хляб.
Прав си :)
Питах моята баба, която меси с мая и НЕ иска да ползва квас, макар че последния път й занесох квас на месец, който влиза в активна фаза за 3-4 часа, което означава, че е с много добре развити култури и бактерии.Та- едно време като месели, късали топка и я оставали да изсъхне.
На следващото месене, вечерта тази питчица се накисва с вода в нощтвите, замесва се рядко тесто, което на сутринта е с балончета ( т.е. голямо количетсво активен квас), което се замесва за хялб сутринта и за вечеря за изпича.
Това сега го правим по малко по-различен начин. Разликата е, че колкото по-дълго време се поддържа един квас (в буркан, на питки), толкова “по-благороден” е той :)
Благодаря за видеото и прекрасните разказчета по картинките…само като ги чета огладнявам за домашен хляб с мед и масло…може със сиренце и топъл чай.ммммммммм вкусноооо
Весели празници на всечки, които искат да хапват по този начин..:))
Весели и на теб, Миме!
Edno vreme na selo njamashe hladilnik i baba susheshe kvaseni malki pitki (okolo 5cm. v diametar).Pri nujda nachupvashe pitkata vav voda da se razmie na kasha i s neja podmesvashe hljab.
Az izpolzvah kvas kato si pravih boza.Poluchi se super.
и аз имам такива :)
да попитам и аз нещо, пък ако ми провърви току виж съм намерил и отговор. как се правят тез сушените питета, дето им казват маички по нас? правили са ги нашите баби и тез, преди тях, понеже не са имали възможност да си правят квас и да го държат в хладилника или където и да било, както сега. и, както казва една госпожа по-горе, са ги ползвали когато им потребват. понеже на мене работата ми е такава, че не мога да си правя квас когато ми дотрябва ми се иска да имам такива питета под ръка. меся си хляб с мая от магазина, ама както некои хора казват, по=добре е да ползваме кваса на нашите баби. а маята от магазина, ако е верно туй, дето съм го чел, са я измислили германците през втората световна за да могат да правят евтин хляб за затворниците, военнопленниците и всякакви неарийци, които е трябвало да хранят. други пък казват, че била измислена за да трепят хора с нея, ама не ми се верва. както и да е. ако знаете как се правят тез сушени закваски би било чудесно, щото не намерих нито една баба в целото село, която да помни рецептата, ако мога тъй да се изразя
маята от магазина е химийка и е вредна. Особено за жените. Туй за втората световна и аз съм го чела и съм склонна да вярвам.
А за кваса: Когато можеш си правиш квас. Като шупне добре, ама много добре, целият квас го замесваш само с брашно, така че да станат твърди питки, които да са не много дебели. Сушат се на слънце или на слаба фурна, докато напълно изсъхнат. След това може да се съхраняват в хартиен плик, в кутия. И когато искаш да месиш пак, накисваш една таква във вода да омекне хубаво, омесваш тестото и чакаш да втаса, както с обикновен квас :)
Успехи!
кваса го започнахме днес. да видим какво ще стане.ако я объркаме пак ще правим. мислех, че ще да е нещо такова приготвянето, ама по-добре да пита човек като не е сигурен, че докато се научи от собствен опит……отначало бях поразен от маята, която продават по магазините. хляба втасва за отрицателно време. говоря за Англия, където, за жалост живея и работя понастоящем( да се надяваме не за дълго). скоро след пристигането ми там спрях да си купувам хляб, щото си е някак странно да не изсъхва по цяла седмица. отде да знам, че и маята била менте тогава. преди няколко месеца една позната ми каза за произхода на съвременната мая и реших да пробвам праисторическия метод. сега съм в България за няколко дни и се надявам да успея да си приготвя сухи маички ( да ги наречем тъй), понеже нема да имам възможност там да си правя квас или да поддържам направения в, да речем, хладилника или където и да е.
да видим какъв заек ще излезе от този трън.
и на тебе успехи и дай Боже повече такива като тебе, че твърде много са тези дето не ги интересува какво ядат. а туй е лошо.
:) че то и там квас става, стига да имаш време и условия =)
Успехи!
Мойта баба също не е правила квас, а и не помни майка и какво е правила. Но имам приятелка, на която баба и е по-възрастна и тя и обяснила, че маята са я брали, не са намерили това растение да и покаже, но с нея предполагаме, че говори за хмел. Искам да попитам в аптеката като билка ли се продава? Защото баба ми набра септември месец хмел от планината и имам сушено, но все не се престрашавам да направя квас с него. Сега доста ме насърчи да опитам, но се чудих и какво представлява хмела от аптеката.
ами съшия трябва да е- на шишарки. И с двата става, давай =)
Здравей! Прекрасен сайт)))! Благодаря)
Аз също правя хляб, само че от сода. Но ще започна като теб, с квас. Прочетох рецептата с агар-агар, само че не видях/ не разбрах, кога се слага агар и как? Извинявай ако съм пропуснала някъде, но…прегледах пак и не намерих. Той е вид желатин, т.е. подобен. не трябва ли да се накисва? или нещо друго…?
В един от коментарите нагоре пише: слагаш го когато искаш, няма значение :)
Привет vanillka :),
снощи си забърках хмелова отвара с ръжено брашно. Тази сутрин като погледнах си имаше мехурчета. Не е ли рано? Довечера да подхраня ли? С колко брашно и колко отвара се подхранва?
рано е.
Толкова, че да запазиш същата гъстота.
Щом е рано, тези мехурчета какво значат? Че се е развалил квасът? Сутринта не миришеше на кисело.
просто има въздух в сместа.
сигурно ти дотегнах с мойте глупости, ама не мога да се сдържа да не се похваля с първия хляб, който за мое удивление стана много вкусен. само дето втасва два дена и половина, кой го знай защо. а квас в Англия може да се прави, нема спор, ама когат работния ден е 10 – 15 часа не ти е до такива неща. туй както и да е. по повод съвета ти да не ползваме бяло брашно ми се иска да кажа какво чух докато бях в България. питах една женица, агроном, дали случайно царевицата, дето я отглеждат у нас не е ГМО. и, за моя изненада, тя ми каза, че не само царевицата а и житото и слънчогледа са ГМО. братовчед ми, който е пчелар, питал един фермер дали слънчогледа, който е сял е ГМО. отговора бил положителен. абе от четири места казаха, че ГМО култури се отглеждат повсеместно у нас. та мисълта ми е дали си струва усилията да се опитваме да живеем здравословно кат ни мамят тъй грозно. тука, в Англия, имаше голям скандал по повод внасянето на телешки ембриони от Канада. мисля че телетата ги отглеждаха в Шотландия. щот бяха ГМО. у нас, некак си, нищо не се чува май. е, поне до мене не е дошло. дано се бъркам, както се случва понякога.
може да съм ти дотегнал ама пак ще попитам нещо – първия хляб стана супер. само дето втасва два и половина дена. чудя се защо. уж направих всичко както трябва. а за туй, че тука може да се прави квас си права, ама когато работиш по 10-15 часа на ден много не ти е до това. затуй исках да го имам готов. както и да е. по повод съвета ти да зарежем бялото брашо ми се иска да кажа нещо. по принцип съм съгласен. ама докат си бях у нас питах една женица, агроном, дали нема царевица ГМО у нас. тя ми каза, че не само царевицата, ами и житото и слънчогледа са ГМО. не знам дали 100% или по-малко, ама съм склонен да го вервам туй. щото отделно от мене братовчед ми, който е пчелар, питал един фермер каъв е слъчогледа, който са сели близо до пчелите му. е отговора бил ГМО. още от 2 места , хора дето немат връзка , ми казаха същото. много тъжно. ако е верно тъй, щеше да е добре да пишат на опаковките кое е ГМО и кое не е. а гледах документален филм за това – почнали да хранят плъхове с ГМО неща. е, не умрели, ама след четвъртото поколение спрели да се въдят. та ако и туй е верно ше се реши въпроса с пренаселеността на земята и без войни.
Бойчо, ще ти кажа следното за питетата: Като правиш тесто за хляб, слагаш повече брашно отколкото ти е необходимо.Замесваш тестото, отделяш чост от него и го правиш на питички по 50 – 60 грама.Оставяш ги на стайна температура на изсъхнат, след това ги държиш в хладилника. Когато искаш да месиш хляб, вадиш една питичка, размиваш в хладка вода, добавяш брашно няколко лъжици.След два три часа ще имаш 2– грама квас с който ще замесиш хляба си.Другият вариант е при всяко месене да отделяш едно топка 50-60 грама и в една чашка я затрупваш с брашно.Може да издържи седмица в хладилника. После повтаряш процедурата.Дано съм ти помогнал.
благодаря ти Васко. не съм влизал тука от бая време и чак сега видях съвета ти. ще пробвам тъй както казваш. първия вариант ми се струва, като че ли, по-удобен за мене. ама ще ги пробвам и свата. пробвам и аз тука с различни брашна хляб да правя. кога става супер, кога не особено. в смисъл не втасват всиките еднакво. ама тъй ще е. един ден ще му хвана цаката. благодаря още веднъж.
Здравей,
Направих си квас с отвара от хмел и брашно от лимец. Забърках го като каша. На следващия ден някак си шупна и отгоре се образува като гъста пяна. След като го разбъркам отново пак си става хубава хомогенна смес и след това пак се надига като изпълва доста голяма част от буркана. Също така силно мирише на бира, което мисля, че е нормално. Дали тази пяна е добре или нещо не се е случило както трябва?
Добре си е, няма му нищо :) След ден, два е готов
Много благодаря :) После задължително ли е втория ден пак да се подхрани с хмелов чай и брашно или може да си преседи и това количество. Ако ДА! Може ли да се подхрани само с вода и брашно вместо хмеловата отвара?
По-скоро трябва да се подхранва, може и с вода
Здравей Ваня :) Надявам се да ми дадеш съвет :) Значи вчера забърках на око пълнозърнесто брашно с вода,така че сместа да стане гъста като боза. Захранвам го само с брашно и то по-малко слагам и го разбърквам,днес виждам че се образуват вече леки мехурчета и мирише на вкиснато. В правилната посока ли върви моя квас или трябва да му доливам и вода всеки път като го захранвам? Благодаря ти предварително!
Хубав ден!
съвсем добре върви. Когато усетиш сместа като “жива”. значи е готов. Може да се долива и вода, за да се запази първоначаланата консистенция :)
А може и да е готов кваса
Здравей,
Първия път когато направих хмеления квас, се надигаше и вървеше добре. В момента в който го захраних, се разслои и нищо не стана. След това опитах още 2 пъти като заложих един с вода и един с хмел. И още на следващия ден се разслои. Онзи ден сложих с вода и брашно от ръж, първия ден тръгна много добре и втория също, но на третия вече беше се отделила водата отгоре. Не мога да разбера къде бъркам. Температурата е нормална, нито е студено, нито е прекалено топло. Нямам представа. Брашното е хубаво. Много ще съм благодарна ако ми помогнете. :)
и при мен се е разслоявал, но като го разбъркам с брашно е ок. Намалете водата
Какви чудеса!Дано още се занимавате.Благодаря!
Здравейте Vanilka. Поста е доста стар, но какво да се прави – сега се запалих по хляба с квас. Аз въобще сега се запалих по много неща, но това е друга тема. Та за кваса. Спазих рецептата и технологията. Вашата и на един друг блогър – те са идентични. Всичко е ОК. Обаче квасът е горчив. Не много, но достатъчно. Притеснявам се, че хлябът може да стане горчив. Дали запарката ми е била много силна? Слоих 2 супени лъжици ( една купичка) на 2 купички вода. Въпросът ми е – дали ако сложа захар при замесването ще компенсира? Благодаря предварително. Поздрави и с пожелания за Светъл ден.
Привет,
самият хмел е доста горчив- както и бирата :)
Ако те притеснява това, пропусни хмела и пробвай с изворна вода, пак става.
Със захарта внимавай, защото може твърде бързо тестото да втаса и да стане кисело. Няма да компенсира.
Но не мисля, че квасът ще развали вкуса на хляба!
Успех!
Здравейте и благодаря за хубавите описания и снимки. Квасът става много силен и нагарча, когато го месим слагаме по-малко от указаното количество (150 на 500 гр) – напр. 100 на 600 (на око) и хлябът пак втасва и се надига достатъчно. Вкусът му е много хубав; благодаря Ваня
Здравей мила, и аз се зарибих с този квас, правя, забърквам, все не ми се получава…значи първият път на 3тия ден замириса на кисело, но така и не се надигна, а нали трябва да се надигне? Защо се получи така? Още един въпрос ако може – всеки път ли трябва да се отнема количество и после да се захрани? И последно – да кажем, че се е получил и съм направила топки – каква е процедурата за правенето на нов хляб с този квас. Захранва се един път и после? Защото пробвах с заквасен сух хляб, и след 5часа нито шупна, нито нищо. Вече губя надежда… моля за помощ.
Уточняващ въпрос: Това ми прилича на мая за хляб?
Интересно какъв квасец са правили нашите баби?
Аз съм използвала такъв квас, който като замеся хляба и оставя от тестото в бурканче затворено и в хладилника. Така издържа по цяла седмица .Без захранване, без каквото и да било.Взимам остатъка от тестото вечер замесвам, сутрин пека хляб, милинка, питки.
Да :) В хладилник силно намалява темпото на размножаване на бактериите